Tým leteckých poradců se na misi v Iráku připravuje ve Vyškově

Třicítka vojáků zařazených do první rotace Leteckého poradního týmu, který v Iráku pomůže s výcvikem pilotů pro letouny L-159, se již aktivně připravuje na působení v misi, kam by měla vyrazit v červnu.

Tento týden jsou vojáci ve Vyškově, kde je zdejší instruktoři připravují na nejrůznější situace, které je během nasazení čekají.

Příslušníci kontingentu, kteří pocházejí nejen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, ale například i Vojenské policie či Agentury vojenského zdravotnictví, se ve Vyškově teoreticky i prakticky seznámili s výzbrojí a vybavením, které budou v Iráku využívat. Kromě střelecké přípravy si u Velitelství výcviku – Vojenské akademie procvičili poskytování první pomoci v polních podmínkách a v rámci ženijní přípravy se poučili o minovém nebezpečí a nástražných zařízeních, se kterými se lze v Iráku setkat.

Na přípravu naváže další výcvik, jako například kurz přežití pod zkratkou S.E.R.E. (Survival, Escape/Evasion, Resistance and Extraction), který zahrnuje přípravu na přežití, únik, kladení odporu (odolávání nátlaku), vyzvednutí a návrat vojáka odloučeného od jednotky. Kurz, jenž je povinný pro všechny, kteří míří do zahraničních operací, jednotku čeká v nejbližších týdnech.

Působení kontingentu v počtu do 35 osob, který má trénovat irácké techniky a piloty v používání letounu L-159 ALCA, schválila tento týden po vládě a Senátu i Poslanecká sněmovna. Na místo určení, kterým je letecká základna Balad, vzdálená asi 60 km od Bagdádu, dorazí první čeští vojáci již v červnu a působit zde budou do konce roku 2018.


Autor: kapitán R. L.
Zdroj: www.army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (6. May 2016)