Ministr obrany udělil na pražském Vítkově nejvyšší resortní vyznamenání

Ministr obrany udělil na pražském Vítkově nejvyšší resortní vyznamenání

U příležitosti oslav 71. výročí Dne vítězství udělil dnes dopoledne ministr obrany Martin Stropnický v Národním památníku na Vítkově nejvyšší resortní vyznamenání.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Ministr obrany Martin Stropnický při slavnostním aktu udělil celkem 58 vyznamenání, mezi kterými bylo i šest Křížů obrany státu ministra obrany ČR, vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany, Záslužné kříže ministra obrany I., II. a III. stupně. Součástí slavnostního ceremoniálu bylo také jmenování válečných veteránů do vyšších hodností a udělení Pamětních odznaků účastníka Květnového povstání českého lidu.

„Patříte k různým generacím a životopis každého z vás je nenapodobitelným originálem,“ řekl ve svém projevu ministr obrany Martin Stropnický a zdůraznil, že všichni, kteří tu dnes jsou, ale i ti, kteří tu bohužel už být nemohou, mají a měli své krédo, které nelze změnit, ani potlačit, a svou statečností dokázali stát vždy na straně pravdy. „Jsou mezi vámi i vojáci, kteří se zasloužili o záchranu lidských životů a i jejich pohotovost si zaslouží ocenění. Všichni společně jste ale prokázali svoji rozhodnost, smysl pro povinnost i zodpovědnost vůči vlastnímu svědomí. Mně dovolte, abych vám osobně poděkoval a udělením těchto vyznamenání tak ocenil vaše činy,“ dodal ministr.

Mezi vyznamenanými, jehož příběh osobně zasáhnul i ministra obrany Martina Stropnického, byl například plukovník gšt. in memoriam Tomáš Houška, který se účastnil bojů v první světové válce a po mobilizaci v roce 1938 sloužil u Hlavního velitelství ve Vyškově. V roce 1939 byl zatčen Gestapem, a aby ochránil své spolupracovníky, v průběhu nepřetržitého sedmidenního výslechu dne 21. prosince 1939 dobrovolně ukončil svůj život skokem z okna Petschkova paláce. Vyznamenání za svého dědečka převzal jeho vnuk Aleš Houška.

„Nezapomínáme na historické tradice, z nichž vzešla naše armáda,“ řekl dále ministr Martin Stropnický. „Nejde jen o to, jaká armáda je, stejně tak záleží na tom, jaká chce být. A její ambice jsou nemalé. A že si to může dovolit, je také vaší zásluhou. Stát i armáda potřebují výjimečné lidi. Takové lidi, jako jste vy,“ konstatoval závěrem ministr obrany.


Mezi vyznamenanými byli také příslušníci Velitelství výcviku – Vojenské akademie a jeho PPUZ: plk.gšt.v.v. Karel Klinovský – Odbor přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy VeV-VA poručík Richard Ertl a nadrotmistr Jan Havelka – SOVZ Hradiště. Blahopřejeme!


Autor: J. Kouba,
Zdroj: www.army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (10. May 2016)