Kurz Komando zvládlo devět vojáků, včetně slovenského. Ten nejlepší je z Chrudimi

Kurz Komando zvládlo devět vojáků, včetně slovenského. Ten nejlepší je z Chrudimi

V sobotu 29. října 2016 se uskutečnilo v Národním památníku hrdinů Heydrichiády v Praze slavnostní ukončení letošního kurzu Komando. Dekret o absolvování spolu s nášivkou a odznakem zde převzali jeho úspěšní absolventi z rukou poradce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Jiřího Vernera.

 

Dlouhé bojové přesuny, nedostatek spánku i jídla, psychický tlak či fyzické vyčerpání. I to všechno museli zvládnout vojáci, kteří chtěli dokončit armádní kurz Komando pod vedením instruktorů vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. „Z 83 přihlášených do výběrových řízení to zvládlo pouze devět“, říká o jeho náročnosti velitel kurzu major Robert Zahuranec, přičemž dodává, že šlo převážně o příslušníky 7. mechanizované brigády Hranice, dále 4. brigády rychlého nasazení Žatec, a v jednom případě o příslušníka ozbrojených sil Slovenska.

„Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc, parašutisté, kteří zahynuli hrdinskou smrtí v těchto místech. Patřili mezi stovku československých parašutistů, kteří byli nasazeni do akce z Velké Británie za 2. světové války v téměř čtyřech desítkách skupin a také mezi padesátku z nich, kteří padli“, zmínil hned v úvodu ceremoniálu vyřazení úspěšných absolventů plukovník gšt. Petr Procházka, zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie, který dále objasnil symboliku a úzkou spjatost vyřazení kurzu Komando s kryptou kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici slovy: „Ti všichni prošli před nasazením těžkým výcvikem s použitím ostré munice, granátů a výbušnin, a na tyto tradice navazuje i novodobý kurz Komando.“  K samotným absolventům plukovník Procházka dodal: „Udělali jste první malý krok k tomu, abyste se přiblížili k těm nejlepším, k těm, na něž historie nezapomíná, ale dále budete muset obstát v reálném vojenském životě. Předat nabyté zkušenosti, vycvičit a vést vojáky tak, abyste byli schopni čelit se ctí jakékoliv obtížné situaci, tak jako ti co zde padli.“            

Komando nemá v české armádě obdoby a náročnost lze srovnávat například s kurzy přežití amerických Rangers. Trvá 26 dní a předchází mu dvanáctidenní výběrové řízení. Zvládnutí vyžaduje vysokou fyzickou i psychickou připravenost. Cíl je jediný – vycvičit vhodné kandidáty na základní velitelské funkce. „Během kurzu vojáci procvičují plánování boje a operací, ale i samotné plnění úkolů - od taktických přesunů, boje s nepřítelem, překonávání vodních překážek, průzkumu objektů, přes vytváření léček, provádění přepadů, navádění dělostřelecké a minometné palby“, přibližuje major Zahuranec.

Jako absolutně nejlepší v tom letošním byl instruktory zvolen rotný Petr Slušný z 43. výsadkového praporu Chrudim, po celu dobu plnící úkoly pod číslem 30, který tak převzal navíc legendární FS dýku jednotek Commandos. „Dost často jsme si sáhli na dno sil, tělo bolelo, spánkový deficit o sobě dal také vědět, ale díky tomu, že jsme stáli při sobě a pomáhali si, jsme se dostali až do vysněného cíle, až sem“, zhodnotil za všechny absolventy s hrdostí a ctí rotný Slušný, přičemž kvitoval, že si v průběhu kurzu vyzkoušeli také spoustu zajímavých věcí, které jsou pro jejich další službu v armádě velmi cenné.

Mezi ty nejlepší z nejlepších se zařadil i Slovák četař Ondrej Hajda, kterému se podařilo, stejně jako poprvé před rokem jeho kolegovi, uspět a navázat tak na historii propojení obou národů. Slavnostní okamžiky na památném místě tak umocnila v závěru ceremoniálu nejen česká, ale i slovenská státní hymna, kterou si s hrdostí vyslechli i představitelé velení slovenské armády, v čele se zástupcem velitele pozemních sil brigádním generálem Danielem Zmekom.   

Za zmínku stojí nepochybně fakt, že patronem kurzu Komando je generálporučík Jaroslav Klemeš, 94 letý příslušník paradesantního výsadku Platinium- Pewter, kterému propůjčil, právě v předvečer vyřazení jeho úspěšných nových absolventů, prezident republiky Miloš Zeman nejvyšší státní vyznamenání České republiky - Řád Bílého lva.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: autor a Hana Jurčová, VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (3. November 2016)