Vyšlo další číslo resortního časopisu A report

Vyšlo další číslo resortního časopisu A report

Nový A report přináší rozhovor s generálporučíkem Jiřím Balounem nejen o legislativních změnách a koncepčních záležitostech minulého roku, představuje další z vojenských profesí – tentokrát spojaře a nabízí i zajímavé informace o radiolokátoru EL/M-2084 MMR ze systému Iron Dome. Osm radarů MADR dodá armádě izraelská společnost IAI Elta.

Kromě toho čtenáři nahlédnou do zákulisí výcviku vojenských psů formou slanění z vrtulníků. „Ze všeho nejdříve zkoušíme postroj. To abychom věděli, že psa neomezuje. Pak se zaměřujeme na základní visy. Upneme psa do postoje a přes kladku ho zvedáme. Zvyká si tak na pro něj nepřirozenou polohu. Výcvik pokračuje dál přes trenažér až na vrtulník. Výhodou je, že návyky na vrtulník u nás mají všichni psi. Počítá se totiž mimo jiné i s jejich vzdušnou přepravou,“ vysvětluje psovod rotmistr Marek Zugar z Centra vojenské kynologie Chotyně.

Ohňová dráha na vyškovském cvičišti zápalných látek prý dokáže potrápit i ty nejzkušenější. Simuluje zadýmené prostředí, kupříkladu v městské aglomeraci, a představuje unikátní prvek, kde si mohou vojáci vyzkoušet užití ochranných prostředků v praxi. A jak správně procházet zadýmenými prostory? Jako vlak. Jednotka má vedoucí lokomotivu v podobě prvního vojáka vstupujícího do prostoru a za ním pochodují další. V jedné ruce vždy drží zbraň, druhou se drží za rameno vojáka před sebou. Vedoucí voják pak musí zvládnout provést celou jednotku v bezpečí a v případě nástrah na ně hlasitě upozornit. S maskou se špatně mluví, a proto musí být informace jasná, rychlá a zřetelná.

A report dále představuje muniční službu Agentury logistiky, která zajišťuje veškeré subprocesy v oblasti životního cyklu vojenské munice od malorážového střeliva až po řízené rakety. A to průřezově pro všechny organizační složky resortu obrany. Její pracovníci mají na starosti komplexní zabezpečení počínaje přípravou pořízení nové munice, realizací nákupu v součinnosti s akvizičním pracovištěm, zabezpečením jejího bezpečného skladování, sledováním jakostního stavu, přezkušováním munice až po ukončení její doby použitelnosti a následně i likvidací.

Příznivci těžké vojenské techniky ocení reportáž z oprav tanků T-72M4 CZ, které pro Armádu ČR zajišťuje podnik VOP CZ v Šenově u Nového Jičína. A možná mnohé čtenáře překvapí, že morseovka je dodnes pro spojaře v armádě naprostý základ. „Je to pro nás abeceda komunikace. Má také nejvyšší pokrytí a je to zároveň nejosvědčenější způsob zajištění spojení,“ říká četař Petr Chlíbek, velitel stanice rádiového družstva hlavního místa velení 4. brigády rychlého nasazení.


      zdroj: www.army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (25. January 2017)