Vojáci na říjnovou přehlídku nesmí podcenit jednotný krok, ústroj ani dobře vyšlápnuté kanady

Vojáci na říjnovou přehlídku nesmí podcenit jednotný krok, ústroj ani dobře vyšlápnuté kanady

Patnáct set vojáků pozemních a vzdušných sil, sekce podpory Ministerstva obrany, z Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov a vojenských škol se ve čtvrtek sjelo na bývalé vojenské letiště v Bechyni, aby zde nacvičili sladění jednotek k přehlídce 2018, která se bude konat 28. října u příležitosti oslav 100. založení samostatného československého státu.

Kontroly se zúčastnil také první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Jiří Baloun, který apeloval na jednotný vzhled, hrdost a jednotkám popřál hodně sil a pozitivní energie. „Bude to náročné a složité. Již jsem s trochou nadsázky řekl, že půjde o největší přehlídku v Evropě. Jsem ale přesvědčen, že bude jednou z nejlepších,“ konstatoval generál Baloun.

Pochodový proud má na starosti plukovník Petr Procházka, zástupce velitele Pozemních sil, a ten nenechává nic náhodě. „Provedeme kontrolu vycvičenosti. Chci vidět, v jaké fázi příprav jednotlivé celky jsou a identifikujeme nedostatky k jejich odstranění,“ řekl vojákům.

Letiště se podobalo ulici Evropská

Bechyňské letiště je pro nácvik přehlídky vhodné vzhledem ke své velikosti. Ženisté předem připravili dráhy tak, aby kopírovaly reliéf pražských Dejvic, kde se uskuteční vrchol oslav. Nechyběla ani maketa vchodu do metra.

„Je nezbytné, aby vše odpovídalo reálu a vojáci měli přesnou představu, jak to bude vypadat,“ vysvětlil plukovník Procházka. V rámci čtvrteční kontroly byla nejdůležitější především jednotnost pochodového kroku, vzdávání pocty, zvládnutí správnosti povelové techniky či odstranění nedostatků v ustrojenosti. „Nesmíme podcenit ani takové maličkosti, jako jsou dobře rozšlápnuté kanady. Vojáci budou v rámci říjnového nácviku pochodovat ve tříhodinových blocích po dobu deseti dnů,“ upozornil velitel.


Autor: mjr. Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (24. September 2018)