Nejen výcvik řidičů, ale i výchova k bezpečnosti silničního provozu

Nejen výcvik řidičů, ale i výchova k bezpečnosti silničního provozu

To je Centrum dopravní výchovy Velitelství výcviku – Vojenské akademie, které se tak ve čtvrtek 25. června opět podílelo na jedné z mnoha veřejných akcí na podporu přijatelnějších způsobů dopravy, snížení počtu a následků dopravních nehod.

Tentokrát šlo o Den prevence a osvěty v dopravě na vyškovském náměstí, na kterém se vyškovští vojáci podílí každoročně poslední červnový týden vedle dalších spolupořadatelů, jako je Komise pro dopravu a bezpečnost v dopravě – BESIP při Městském úřadě Vyškov a Policie České republiky.

A čím přispěli k zlepšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích v regionu Vyškovska letos?

„ Přivezli jsme naše simulátory převrácení vozidla a nárazu vozidla, na kterých si zájemci mohli vyzkoušet na vlastní kůži jaké to je být účastníkem dopravní nehody, co v takovém případě správně dělat. Ale co je důležitější, díky našim zkušeným instruktorům odešli také s cennými radami, poučením, jak tomu především předejít,“ přibližuje major Jiří Kubín, náčelník Úseku metodiky a profesní přípravy zmíněného centra a dodává: „K tomu jsme připravili ještě možnost vyzkoušet si  automobilový i motocyklový trenažér sloužící pro nácvik krizových situací a také ukázku vybavení jízdního kola a ochranných přileb.“
Masarykovo náměstí ve Vyškově zaplnila i policejní technika, včetně historické a Prapor zabezpečení Vyškov zpestřil program možností prohlédnout si také současnou techniku armádní. Obrněná vozidla Pandur a Dingo, doplněná o Tatru 810 Pram, byla na náměstí skutečně nepřehlédnutelná a přilákala pozornost návštěvníků všech věkových skupin.

V rámci dne věnovaného prevencí v dopravě pak bylo možné vyzkoušet si také pod odborným dohledem zdravotníků poskytování první pomoci, ale i bezpečné ovládání kola na překážkové dráze, či ukázku povinné výbavy vozidla, dětských autosedaček a sedaček a jejich upevnění. A kdo chtěl, mohl si také vyzkoušet, jak je to s jeho motorikou při požití alkoholu a to díky takzvaných alkobrýlím. „Termín tento akce není náhodný. Blíží se období prázdnin, dovolených, které sebou každoročně nese také zvýšené riziko nehodovosti  a pevně věřím, že jsme dnes přispěli k tomu, aby všichni účastníci silničního provozu, tedy nejen vojáci, byli opatrnější, dodává na závěr major Kubín.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

 

Vydal/a: 
boss (26. June 2015)