Základní armádní výcvik zahájili i záložníci a dobrovolníci

Základní armádní výcvik zahájili i záložníci a dobrovolníci

V pondělí 7. ledna 2019 nastoupilo k Centru základní přípravy Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově dalších bezmála osm desítek nováčků. 70 nových příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR zde bude spolu s 9 účastníky tzv. dobrovolného vojenského cvičení procházet šestitýdenní základní přípravou.

Příjem a evidence osob, předložení nezbytných dokladů, seřazení do čet, první vojenské pokyny instruktorů, krátká zastávka na internátech k ubytování a poslední kroky ještě jako civilistů míří do skladu naturálního odívání.

Vše má velmi rychlý spád a tak 2. četa pod vedením rotmistra Martina Kadlece se již krátce po 8. hodině ranní řadí v areálu kasáren Dědice. „Končit… v trojstup nastoupit… pozor,“ postupně zaznívají rázným hlasem rotmistra Kadlece jeho velitelské pokyny a nováčci si začínají uvědomovat, že jsou skutečně na vojně. Po svém prvním přesunu tato četa  již v 08.30 hodin vstupuje do výstrojního skladu.

S připravenými doklady si jeden po druhém fasují vojenskou výstroj. Na řadu jde nejprve devět účastníků dobrovolného vojenského cvičení, mezi nimiž je i vojínka Martina Hlavinková. Velmi sympatická třicetidvouletá prodavačka sportovních potřeb přemýšlí o životě spojeném s armádou již delší dobu, ale aby zjistila, co to vše obnáší, zkouší to nejprve formou tohoto cvičení. A jelikož je vystrojená mezi prvními hned dostává svou první funkci a zapisuje nafasované velikosti výstroje svých spolubojovníků. Kvituje, že v četě jsou 4 ženy a doufá, že kromě fyzické zátěže zvládne i všechny testy.

A na řadu přichází záložníci. Ti fasují výstroje víc. Na rozdíl od dobrovolníků je totiž váže kontrakt s armádou, kdy i po absolvování základní přípravy budou nadále pro armádu aktivními. Mezi nimi je elektrikář vojín Petr Váňa, který by rád byl vojenským profesionálem, ale kamarád mu poradil, ať to nejprve zkusí jako záložník a vyzkouší si vojenské prostředí. Dal tedy na jeho rady. Také vojínka Eva Vášová účast v aktivní záloze přijala jako výzvu. Její přítel, nynější student Univerzity obrany jí o základní přípravě vyprávěl a myslí si, že by nezvládla ani první týden. „To mě vyhecovalo jít k záložníkům, zvládli to jiní, chci to dokázat taky,“ vysvětluje Eva, která přiznává, že fyzicky se připravovala jak v posilovně, tak túrami se zátěží.

V průběhu postupného převlékání do vojenského velitel provádí nejen kontrolu ustrojenosti, ale hovoří i o oholení, ostříhání, o pravidlech nošení dlouhých vlasů u žen, nošení šperků, tetování, či pirsingu… „Hlavně si uvědomte, že jste součástí čety, což taky znamená, že si navzájem budete ve všem pomáhat,“ dodává v závěru rotmistr Kadlec.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (7. January 2019)