Polský prezident ocenil českého vojáka. Je jím příslušník Praporu zabezpečení Vyškov

Polský prezident ocenil českého vojáka. Je jím příslušník Praporu zabezpečení Vyškov

Polský prezident Andrzej Duda ocenil českého vojáka kapitána Petra Davida medailí Hvězda Afghánistánu za výbornou spolupráci s polským kontingentem v misi Resolute Support. V minulosti už byli tímto vysokým vyznamenáním oceněni jiní dva čeští vojáci, z táborského 42. mechanizovaného praporu.

Kapitán Petr David převzal ocenění na polské ambasádě z rukou velvyslankyně Barbary Anny Ćwioro v úterý 24. září, u příležitosti Dne ozbrojených sil Polské republiky. Oslav se zúčastnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata, který vyškovskému vojákovi k medaili poblahopřál.

„Bylo to pro mě velkým překvapením, když jsem se dozvěděl, že ocenění dostanu, velmi si ho vážím,“ uvedl kapitán David a doplnil: „Vloni jsem pracoval jako štábní důstojník na hlavním velitelství mise Resolute Support v Afghánistánu. Působil jsem v převážně americko-polském kolektivu jako jediný Čech. Naším úkolem bylo připravovat podklady pro zástupce velitele a velitele mise Resolute Support.“

Na spolupráci s polskými vojáky vzpomíná Petr David rád: „Vyloženě jsme si spolu sedli a rozuměli si jak v práci, tak mimo ni. Nemusím zastírat, že jazyková a kulturní blízkost hrála roli a že spolupráce tak byla skutečně nadstandardní.“

Po absolutoriu Univerzity obrany v roce 2005 započal Petr David vojenskou kariéru ve Štěpánově. O tři roky později byl přeložen do vyškovské posádky, kde zastával převážně logistické funkce. U vyškovského zabezpečovacího praporu slouží doposud jako zástupce náčelníka štábu.


Autor: kapitán Jakub Šimíček, www.army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (30. September 2019)