„Těším se, až budu nosit na rukávu českou vlajku,“ říká pracovník odboru komunikace MO o službě v aktivní záloze. V pondělí zahájí spolu s dalšími záložníky a dobrovolníky základní výcvik ve Vyškově

„Těším se, až budu nosit na rukávu českou vlajku,“ říká pracovník odboru komunikace MO o službě v aktivní záloze. V pondělí zahájí spolu s dalšími záložníky a dobrovolníky základní výcvik ve Vyškově

Za pár dní nastoupí pracovník odboru komunikace Petr Toman na šestitýdenní základní výcvik do Vyškova. Pokud uspěje, stane se novým příslušníkem aktivní zálohy. „Chci této republice sloužit. Cítím v tom smysl,“ říká. Se svými zážitky v cestě za vysněnou uniformou se s vámi podělí na sociálních sítích, kde budou od 16. února každý týden vycházet „Dopisy z vojny“.

Petr Toman pracuje na oddělení Public Relations odboru komunikace MO už tři roky. Vojákem chtěl být odmala, skutečné odhodlání ale přišlo až s věkem: „Zlom nastal ve třiceti. Najednou jsem měl pocit, že se musím začít chovat dospěle. Rozhodl jsem se stát se příslušníkem aktivní zálohy, což je výborný kompromis mezi civilní kariérou a profesionální armádou. Ve službě této republice cítím smysl,“ vysvětluje.

Ze základního výcviku ve Vyškově má v tuto chvíli smíšené pocity. „Bojím se, abych to zvládl, ale zároveň se strašně těším.“ Pokud uspěje, stane se nabíječem minometu u jednotky AZ 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Tady, u profesionálů, ostatně slouží i jeden z jeho nejlepších kamarádů, který Petrův nápad podpořil. „Fandí mi vlastně všichni, celá rodina, snoubenka i můj šéf v práci,“ pochvaluje si.

Petrovi držíme palce i my. A za to, že se rozhodl obléci uniformu s českou vlajkou na rameni a sloužit své vlasti, si ho nesmírně vážíme. Děkujeme Ti, Petře, a hodně štěstí!

  • K 1. únoru 2020 měly aktivní zálohy 3 266 členů, z toho 297 žen. Do roku 2030 jich chce armáda mít 10 tisíc.
  • V současné době existuje 60 jednotek AZ u krajských vojenských velitelství a vojenských útvarů.
  • Do aktivní zálohy se může přihlásit každý od 18 do 60 let. Pokud v mládí absolvoval základní vojenskou službu, šestitýdenní základní výcvik ve Vyškově – který platí pro všechny ostatní – se ho netýká.
  • Příslušníky AZ by armáda zapojila do ostrých operací spolu s profesionály, pokud by nenašla ve svých řadách dostatek lidí. Šlo by o jednotlivce, kteří budou odpovídat konkrétním požadavkům.
  • Armáda už jednoho aktivního záložníka vyslala i do mise. Půl roku na operaci v Afghánistánu strávil ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Autor: redakce army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (13. February 2020)