2 týdny výcviku za námi: Peťan a jeho „Dopisy z vojny“ – 3. díl

2 týdny výcviku za námi: Peťan a jeho „Dopisy z vojny“ – 3. díl

Dva týdny jsou za nimi, čtyři zbývají. Řeč je o spoluobčanech, kteří se rozhodli vystoupit ze své komfortní zóny a přihlásili se do kurzu základní přípravy ve Vyškově. Svou cestu za splněným snem, stát se novým příslušníkem aktivní zálohy Armády ČR, se nám pokouší každý týden shrnout v seriálu „Dopisy z vojny“ Petr Toman.

 

Dopisy z vojny – 3. díl

Ahoj Michalko,

tak třetina za námi. Patrně ta lehčí, i když? Po prvním týdnu a otlačeném zadku z učeben jsme konečně vyrazili ven. Ale pěkně po pořádku. V pondělí celý den opět na učebně. Střelecká teorie a chemická. Nevěděli jsme už, jak si sednout, ale nějak jsme to zvládli. Zatímco pondělí bylo takové táhlé a sedavé, úterý bylo diametrálně jiné. Znáš ty dny, kdy na co sáhneš, to se sesype? Tak něco takového to bylo.

Obléct se do střeleckého nám totiž nešlo a tím se to začalo všechno sypat. Pozdě na nástup, něco zapomenutého (ještě že jsem v tom nebyl sám) a dobrá nálada instruktorů byla v čoudu. A abychom na střelnici nebyli moc pozdě, tak jsme se hezky proběhli. Na zádech malou polní, okolo ní pověšeno vše, co se do ní nevešlo, v ruce Brena a hurá na střelnici. Poklusem, klus. No to ti byl hnus. Myslím si, že poprvé někteří v četě začali přemýšlet, jestli se na to nevykašlou. Na střelnici to byla zábava, ale třeskutě zmrzlá. No jo, když se neumíme obléct. Suchý nácvik se zbraní, prsty a ruce pomlácené od bezpečnostního stereotypu. Na druhou stranu nám to přineslo první romantický oběd venku. Srandičky, holandský řízek, najednou to vypadalo, že se ten den otočí. A místo toho se nám otočil žaludek, protože po obědě následoval opět běh s milionem krámů zpět na rotu. Aspoň nám rychle slehlo.

Kdybych měl být stručný a nevykecával se ti tu, tak Vyškov shrnu na: čekání, pospíchání, schody – schody – schody, vysvlékání, oblékání. Lejtka budu mít letos v létě jak Lance Armstrong, když ho ještě všichni obdivovali. A to oblíkání? Občas si tu připadám jak ženská při nákupech v kabince, tolik věcí, co za den obleču a svleču, to mám normálně za dva týdny. Musím se ti přiznat, tuhle mi z goráčových kalhot (které nám byly láskyplně zapůjčeny od výstrojáka), pomáhala moje spolubojovnice. Moc romantické to ale nebylo. Pod tím jsem měl klasické maskáče a ještě termo prádlo. Takže se neboj, stále jsem ti věrný. A asi jsem i smrděl.

Ve středu bylo pro nás to samé, co v úterý, jen s tím rozdílem, že instruktoři už nebyli tolik naštvaní a my se dokonce i slušně oblékli. Stejně ale foukalo a byla zima. No jo, počasí nám první týden přálo, tak to asi jednou přijít muselo. Dokonce za námi přijela i televize a náš sympatický spolubojovník alias zlínský učitel se stal hvězdou. Konečně pořádnej kolega, třeba spolu někde ještě vystoupíme ve společném čísle. Určitě to nebude v tanečním, na to jsou tady experti Šaman a Kolotoč.

Jinak, tenhle týden nikdo neodpadl, ale, bojím se, že se nám to trošku začne trhat. Počasí a málo spánku nás začíná dohánět. Myslím si, že u nás už nikdo není ve 100% formě. Všichni ale chtějí dotáhnout aspoň ty tři týdny výcviku, protože to je pomyslný poločas. Takže pokud to pak vzdáš, půlku ti uznají a někdy příště nastoupíš do čtvrtého týdne výcviku. Věřím, že to dotáhnou všichni a že i pak to zkusí. Máme fakt prima partu a nerad bych o ně přišel. Už si na mě a moje pitomý fórky zvykli, teda myslím si to.

Poslední věc, než se rozloučím. Vím, že se budeš smát, ale je pravda, že za pár dní v zeleném ti začne hlava fungovat jinak. Stál jsem na benzínce, že zaplatím a celou dobu jsem ve frontě stál v pohovu. Pak do pozoru a k pokladně jsem vyrazil levou nohou. Že jsem si ráno nemohl vybrat oblečení, protože jsem měl na výběr? Je to divný, ale ani se to nezdá a už tě mají. To ani nemluvím o tom, že všude chodím automaticky do schodů, protože výtahy neexistují!

Měj se krásně, tento týden nás čekají první ostré střelby, tak se těším a snad to všem půjde.

Tvůj Peťan

PS: Vlasy rostou, břicho se zmenšuje. Pošli děkovný dopis našim instruktorům. A posílám fotku stejných bláznů, jako jsem já, co se dali na tuhle šílenou misi.

 

Přikládáme také odkaz na zmíněnou reportáž České televize k tematice Aktivní zálohy OS ČR: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990227-udalosti-v-regionech/video/753314


Text a foto: Petr Toman, Odbor komunikace MO, kapitánka Monika Nováková, VeV-VA s využitím fb Ministertva obrany ČR

Vydal/a: 
Monika Nováková (2. March 2020)