Ve Vyškově bude otevřen i květnový kurz základní přípravy pro záložníky a dobrovolníky

Ve Vyškově bude otevřen i květnový kurz základní přípravy pro záložníky a dobrovolníky

Ten proběhne ve stejném mimořádném režimu a opatření jako právě probíhající základní kurz pro rekruty AČR. Kromě změny v organizaci výcviku se o týden posune termín zahájení.

„Kurz tak začne v pondělí 18. května, oproti původně plánovanému termínu 11. května, abychom zabránili souběhu obou kurzů a vytvořili ty nejoptimálnější a nejbezpečnější podmínky pro jeho úspěšné provedení, vysvětluje velitel Velitelství výcviku-Vojenské akademie brigádní generál Radek Hasala, který dodává, že záložníci a dobrovolníci tak vystřídají v areálu kasáren rekruty AČR. Ti by je měli opustit v úterý 12. května.

Záložníci a dobrovolníci musí počítat s tím, že i jejich celý výcvik proběhne v tzv. nepřetržitém režimu bez možnosti opustit kasárna. A platit zde budou stejná pravidla jako pro rekruty. Od samotného příjmu, přes jeho další organizaci. „Výcvik prováděný v menších skupinách (cca 20 osob), bez slučování do větších skupin, izolované ubytování či stravování na ubytovnách nebo v poli, ochrana před nákazou používáním roušek a rukavic, dodržování bezpečnostního odstupu a zvýšená hygiena, to vše se nám ukázalo jako maximálně efektivní,“ kvituje generál Hasala, který dodává, že mezi pěti stovkami žáků v přípravné službě zatím nebyl zaznamenán žádný případ nákazy covid-19.

„Instruktoři budou rovněž izolovaní na ubytovně a budou v nepřetržitém vojenském výcviku společně se záložníky a dobrovolníky,“ vysvětluje velitel Úseku základní přípravy nadpraporčík Pavel Konvalinka a dodává, že budou sledovat také zdravotní stav všech cvičících s přeměřováním tělesné teploty dvakrát denně.

První měření teploty nové záložníky a dobrovolníky čeká v den jejich nástupu, ještě než vkročí do kasáren, spolu s dalšími vstupními procedurami vyplývajícími ze současné mimořádné situace. Vyškovští prokazují, že jsou připraveni. Teď je to jen o přístupu záložníků a dobrovolníků. „Nezahoďte svoji šanci stát se aktivními při obraně naši vlasti, omezte svůj kontakt s ostatními lidmi, dodržujte veškerá doporučení. Jen tak to společně zvládneme, stejně tak, jak se nám to daří zvládat společně s rekruty,“ apeluje generál Hasala.

Kurz základní přípravy pro nové příslušníky Aktivní zálohy OS ČR (AZ) a účastníky tzv. Dobrovolného vojenského cvičení (DVC):

  • Bude ponecháno 20 výcvikových dnů na celý kurz / 10 výcvikových dnů každý blok při volbě možnosti rozdělení si kurz do dvou bloků.
  • Místo standardního režimu 4 výcvikové dny nepřetržitého vojenského výcviku a 3 dny volna (4/3) proběhne v nepřetržitém režimu celý (7/7).

Termíny pro kurz AZ:

Ti, co budou mít celý kurz – 18.5. – 15.6.

(18.5. – 6.6. kurz, 7.6. – 15.6. výběr volna)

Ti, co budou mít jen 1. blok – 18.5. – 31.5. 

(18.5. – 27.5. kurz, 28.5. – 31.5. výběr volna)

Ti , co budou mít jen 2. blok – 28.5. – 10.6.

(28.5. – 6.6. kurz, 7.6. – 10.6. výběr volna)

Termíny pro kurz DVC

Ti, co budou mít celý kurz – 18. 5. – 15.6.

(18.5. – 6.6. kurz, 7.6. – 15.6. výběr volna)

Ti, co budou mít 1. blok – 18.5. – 31.5.

(18.5. – 27.5. kurz, 28.5. – 31.5. výběr volna)

Ti, co budou mít 2. blok – 28.5. – 10.6.

(28.5. – 6.6. kurz, 7.6. – 10.6. výběr volna)


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Foto: archiv VeV-VA

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (15. April 2020)