Europoslanec sundal oblek a navlékl maskáče

Europoslanec sundal oblek a navlékl maskáče. Lehčí o 14 kilo prošel Zdechovský vojenský kurz

Copak je to za vojáka? Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský (40) vyměnil pohodlí kanceláře za vojenský dril na cvičišti. Během koronavirové krize prošel vojenským cvičením pro aktivní zálohy. Chtěl tak navázat na rodinnou tradici. Už po pár dnech se ale chystal odjet domů.

Europoslanec Tomáš Zdechovský nebyl v době koronaviru příliš vidět ani slyšet. Teď už je jasné proč. Byl totiž ve Vyškově, kde absolvoval třítýdenní vojenský výcvik pro aktivní zálohy. Chtěl tak navázat na rodinnou tradici. „Měli jsme v rodině tři legionáře. A otec a strýc chtěli ve 38., respektive 68. roce bránit Československo, takže jsem k tomu měl vždy blízko,“ zdůvodnil Zdechovský pro Blesk Zprávy, proč vyměnil oblek za vojenské maskáče a tvrdý režim.

Sám se v mládí chtěl podle svých slov hlásit na vojenskou akademii. Nakonec ale po smrti svého otce zvolil jinou cestu a vystudoval krizovou komunikaci a žurnalistiku. „Dlouho jsem ale s armádou koketoval a teď když jsem viděl, že europoslanci nemají zakázáno být členy aktivní zálohy, tak jsem po volbách v roce 2019 podal přihlášku a byl jsem přijatý,“ popsal, jak se k armádnímu výcviku dostal.

Mezi ostatními členy výcviku byl ve svých téměř 41 letech nejstarší. „Znamenalo to mimo jiné, že jsem musel dva měsíce pravidelně intenzivně běhat od pěti do dvaceti kilometrů včetně zátěže a zhubnout 14 kilo,“ zmínil s tím, že jinak by prý kurz těžko zvládnul. Změnit tak musel i jídelníček a denní režim.

Málem to vzdal na pokraji sil

„Výcvik probíhá 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Z důvodu karantény kvůli koronaviru nebylo ani nijak možné z něj odjet, takže jsem se musel připravit jak na nedostatek spánku, tak zvýšenou fyzickou zátěž,“ popsal přípravy na samotný výcvik. Ten ukončil teprve 6. června.

Nakonec se prý ukázalo, že fyzička nebyla to nejtěžší, co na absolventy vojenského kurzu ve Vyškově čekalo. I europoslanecká imunita byla při výcviku krátká.

„Nejtěžší asi bylo poslouchat rozkazy a nemyslet. Je strašně těžké, když tam přijdete z pozice europoslance a zjistíte, že jste jen vojín, že nejste nic a musíte se podřídit těm rozkazům, které vám nedávají mnohdy smysl, nebo že jsou nespravedlivé, což byl pro mě první tři dny obrovský boj,“ přiznal Zdechovský v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

„Po chvíli jsem si to v hlavě srovnal a procházel se mi celý výcvik lépe. Ale ty první dny jsem se pral sám se sebou a říkal si, jestli tohle je opravdu to, co jsem chtěl,“ přiznal krizi mezi vojáky.

Zdechovský zároveň prý také přemýšlel, že výcvik vzdá. „Po šesti dnech, kdy jeden rotmistr na nás dost křičel během tréninku, protože někteří nebyli schopni manipulovat se zbraní, tak jsem si to začal brát trochu osobně a uvažoval jsem, že skončím. Ale vyspal jsem se z toho a druhý den jsem se kousl,“ popsal svou nejtěžší krizi. Tou dobou měl za sebou přitom teprve necelou třetinu výcviku. V podobné situaci prý bylo víc vojínů, nikdo ale veřejně o své osobní fyzické nebo psychické krizi nemluvil.

Vlasy dolů

Nápor na psychiku byl prý enormní. „Bylo nutné se psychicky zodolnit a umět táhnout za jeden provaz v celém týmu. Pokud jsme to chtěli přežít, tak jsme museli přežít všichni a to znamenalo spolu především spolupracovat. Že má někdo vysokou školu nebo větší fyzičku nic neznamená,“ zmínil s tím, že důležité prý bylo v rámci jedné roty umět přijmout různé povahy.

Nepříjemný okamžik přišel pro Zdechovského i ve chvíli, kdy vojíni museli „sundat“ vlasy. „Rotmistr nás nechal ostříhat, ze začátku jsem se tomu odmítal podřídit, protože jsem měl krátký sestřih dle předpisů, ale pak jsem pochopil, že jsme tím pádem vypadali všichni tak trochu stejně blbě, a tak se zlomil ten náš odpor k tomu víc běhat, víc klikovat atd.,“ popsal pro Blesk Zprávy další problém s plněním rozkazu.

Spánek jen pár hodin denně

Tvrdý režim měli vojíni od samého rána. Po brzkém vstávání následovala hned brzká rozcvička a tvrdý režim po celý den. „Vstává se ve 4:30, na rozcvičky se chodí v 5:15. Vstávání se vám nevyhne ani v případě, že jste byl v noci ve službě, kdy jsme hlídali například sklady,“ popsal náročná rána Zdechovský.

Nešlo ale jen o tvrdý výcvik v terénu. Vojíni aspirující na aktivní zálohu, nebo-li AZ, jak se používá v armádě, museli projít například zdravovědou, topografií, anebo výcvikem, jak správně zacházet se zbraní. „To bylo hodně těžké i pro ty, kteří dříve pracovali, nebo měli se zbraněmi zkušenost i v civilu. Ten vojenský přístup je úplně jiný, než civilní,“ popsal další složitý bod výcviku.

Utajená identita

Fyzicky náročné pro vojáky prý také bylo, když některý z členů upadl a ostatní ho museli společně odnést na nosítkách různým terénem. „Táhnout svou malou polní, jejich malou polní, svůj samopal, případně i jejich a ještě je táhnout na nosítkách, to bylo občas opravdu velmi náročné,“ zavzpomínal na perné chvíle.

To, že je bruselský politik, prý příliš nikdo nepoznal. A když o tom začal někdo mluvit, tak se prý domluvil, ať to nikdo neříká anebo zalhal, že je to europoslancův bratranec.

„Hele, já jsem se koukal na fotky a máš pravdu, ten europoslanec je výrazně tlustější,“ přidal jeden z vtipných momentů, když se někdo snažil provalit jeho pravou identitu. „Že jsem europoslanec, se ale fakticky nevědělo do předposledního dne, kdy to někdo prozradil naplno,“ snažil se Zdechovský vyhýbat odhalení.

Zdechovský si prý výcvikem urovnal některé osobní věci. „Zjistil jsem, že se nám celý život vejde do jednoho batohu,“ řekl a přemýšlel i o tom kam dál směřovat. S politikou prý ale končit nechce. V armádních otázkách se ale bude podle svých slov angažovat i dál. „Už mám místo a chci pokračovat na krajském vojenském velitelství, kde chci pomáhat s náborem nových lidí a s jejich přípravou. S politikou nekončím, ale myslím, že je dobré to skloubit,“ dodal Zdechovský, který je ve vrcholné politice 6 let.

Svou účastí na výcviku podle svých slov překvapil i spolustraníky z KDU-ČSL. „Ve straně to nikdo nevěděl, řekl jsem to jen na předsednictvu a pár vybraným lidem. Nevěděli co od toho čekat. Zajímavé ale je, že na výcviku, prvního koho jsem potkal, byl kluk, který je sám aktivním členem KDU-ČSL,“ zmínil jednu z náhod během pobytu ve Vyškově.

Návrat do Bruselu

„V létě, když mám dovolenou, tak ji část dám rád k dispozici aktivním zálohám,“ plánuje si už teď pokračování mezi vojáky.

Výcvik se konal i přes koronavirovou krizi. Všichni vojáci, kteří se ho účastnili, museli projít testy a být v karanténě. U jednoho z vojáků navíc testy prokázaly nákazu. „Jeden z členů byl pozitivní, daná četa musela na 14 dní do karantény. Měřili se jim teploty, měli jsme všude dezinfekce, nosili roušky,“ popsal zdravotní opatření během výcviku Zdechovský.

„Celou dobu jsem držel hubu a krok,“ shrnul svou účast na výcviku. Po své zkušenosti prý o to víc obdivuje všechny vojáky, kteří jsou nasazení dnes a denně ať už v Česku, nebo na zahraničních misích. Sám by měl být po čase povýšen na poručíka. Příští týden už se opět chystá do obleku a jako europoslanec úřadovat v Bruselu.

V současné době eviduje česká armáda v aktivních zálohách podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška 3300 lidí. Současný systém krajských pěších rot vzniknul v roce 2004. Aktivní zálohy mají pomáhat například při živelních pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota či útvar speciálních sil.


Zdroj: 9.6.2020, blesk.cz, Jakub Veinlich

Foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (10. June 2020)