Další záložníci a dobrovolníci na výcviku ve Vyškově. I přes postupné rozvolňování probíhá za mimořádných opatření

Další záložníci a dobrovolníci na výcviku ve Vyškově. I přes postupné rozvolňování probíhá za mimořádných opatření

V pondělí 29. června prošlo vstupní branou do armády, tedy do kasáren Dědice, 59 nových příslušníků Aktivní zálohy OS ČR k absolvování kurzu základní přípravy. Spolu s nimi se výcviku účastní také 4 dobrovolníci.

Kurz základní přípravy probíhá i nadále za mimořádných opatření v souvislosti s covid-19. Příjem osob se opět tedy neobešel bez měření teploty, fasování roušek a hygienických rukavic, či rozdělení do menších skupin. „Odlišné bylo pouze testování na covid-19, kdy se každý již při příjmu musel prokázat negativním testem, který nebyl starší 4 dnů,“ vysvětlil velitel kurzu nadpraporčík Václav Přichystal, který dodal, že díky tomu odpadnou karanténní opatření a pojede se naplno od samého počátku. V závěru zdůraznil, že i tento běh proběhne v nepřetržitém režimu a potrvá stejně jako ty předešlé 20 výcvikových dní, respektive pro ty, co si zvolili variantu jeho rozdělení do dvou bloků, 10 výcvikových dní. Po deseti dnech proběhne také přetestování na covid-19.

Příjmové kolečko, ubytování, fasování dnešní studené stravy, zdravotní prohlídka, fasování výstroje, převlékání se do zeleného. Přeměna dalších civilistů na vojáky pod vedením instruktorů Úseku základní přípravy začala…

Postřehy z toho minulého kurzu Vám přinášíme v rozhovoru ČRO s jeho úspěšným absolventem europoslancem Tomášem Zdechovským.


Host ve studiu – Tomáš Zdechovský, europoslanec (KDU-ČSL) – 25.6.2020, ČRo Hradec Králové

Jakub SCHMIDT, moderátor

Léto je tady, 8 hodin 39 minut, věříme, že si ho užíváte, když je venku krásné počasí, no a v Dobrém ránu je čas na hosta, nevím, jestli letního hosta, tím je dnes každopádně zase po nějaké době poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který prý v poslední době opravdu nezahálel a vyměnil své běžné pracovní pohodlí kanceláře za vojenský dril na cvičišti ve Vyškově, právě tam absolvoval třítýdenní vojenský výcvik pro aktivní zálohy. Musím říct, že přežil, a třeba i o tom nám dneska bude vyprávět. Pane Zdechovský, dobré ráno.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Dobré ráno.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak vidím, že jste zhubnul, pohublý, kolik kilo dole?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Tak vlastně i s tou přípravou na ten vojenský výcvik, tak to je dohromady 14 kilo.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Takže za to může ten výcvik. Takže to bylo vostrý.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Určitě. Tak jako pro člověka, kterej je zvyklý hodně cestovat a vlastně pracovat opravdu většinu toho času v kanceláři, tak je to tvrdý náraz. Myslím si, že první tři dny jsem opravdu litoval, jako v dobrém slova smyslu, že jsem tam šel, protože jsem to vůbec nečekal. Když musíte prostě za každou chybu jednoho člověka v četě všichni klikovat anebo když na vás někdo řve opravdu za prostě blbosti a musíte být přesný v každém detailu, tak to bylo hodně těžký. Třeba naučit se za 2 hodiny přísahu nebo naučit se článek 26 – voják má povinnost, tak to teda bylo neskutečný.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak vy jste nebyl na vojně určitě, ne.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Já jsem vlastně se dostal na vojenskou akademii, takže jsem se jenom k vojně tak přiblížil, ale pak vlastně během studia byla vojna zrušena.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Co vás k tomu vedlo jako přihlásit se do tohoto třítýdenního intenzivního výcviku vojenského?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Tak já už jsem o tom uvažoval, protože tady v Hradci Králové na krajském velitelství je opravdu výborná parta lidí a setkávali jsme se při různých příležitostech. Já mám to vojenství v rodině, můj pradědeček z jedné i z druhé strany byli legionáři. Můj pradědeček mimochodem pochází tady od Hořic, takže vlastně z Příšťan, takže ten prošel první světovou válku, potom bojoval s Maďarama. Když začínala druhá světová válka, tak byl připravenej bránit tehdy Československo vlastně na hranicích. Takže spíš jsem si říkal, že to je taková povinnost. A myslím si, že asi už bych nešel, být starší, vlastně do aktivních záloh, myslím si, že těch 40 let, to je přesně ta hranice, kde se musíte rozhodnout a projít tím.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak vy jste se rozhodl, prošel jste si tím, mě ještě tak třeba napadlo, jestli tou motivací nebylo i to, že se při své práci vlastně jako poslanec Evropského parlamentu taky dostáváte při těch cestách na ty mise nejrůznější do těch složitých situací těžkých, nebezpečných, protože my jsme se tady spolu kolikrát povídali i o tom. V tom Nepálu tenkrát…

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

V Nepálu, kdy vybuchovaly bomby před naším příjezdem a po našem příjezdu nebo před dvouma rokama jsem se dostal do takový situace, kdy jsme vlastně byli na misi, která měla za cíl pomoci shodit nedemokratický režim na Maledivách. Tak jako asi určitě, tohleto mělo na to vliv a určitě mi to otevřelo oči. Určitě dneska chápu více to, jak postarat se o svoje bezpečí a o bezpečí svých kolegů.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Získá tam taky člověk nadhled? Protože je vlastně vytržen na několik týdnů teda z toho svého režimu, z toho svého bezpečného prostoru a prostředí.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Tak já myslím, že každá žena, jejíž manžel nebo partner nadává na to, jak vaří, tak bych ho poslal právě na vojnu. Anebo jestli má problémy s tím, jak žena se o něj stará nebo jak to doma je špatný, já si myslím, že by měl projít aktivními zálohami, protože pak si bude vážit úplně všeho. Opravdu. Za prvé si začne vážit tý ženy, po třech dnech se mu začne stýskat, a za druhé bude jeho žena nejlepší kuchařka, ať už udělá cokoliv, takže to bych každýmu přál.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Na práci taky to vytvořilo nějaký jiný pohled?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Určitě. Určitě. Heleďte, tam se dostanete prostě mezi lidi a nikdo se tam nepřetvařuje. Prostě po třech dnech tam spadnou veškerý bariéry a toho člověka tam vidíte svlečenýho na dřeň, vidíte ho v různých situacích. Když hážete ostré granáty, tak ty lidi se často v tom tunelu, kdy čekáte na ten hod, vlastně v tom zákopu, rozmluví o svém soukromí. A možná byste byli překvapený, co z lidí, kteří vypadají jako neskutečný bouráci namakaný, tak v těch zákopech, když tam padají ty ostrý granáty, co z nich vypadne. A to si myslím, že byla dobrá zkušenost.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Takže to jste opravdu házeli ostrý granáty?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Ano a stříleli kulometem a stříleli RPGéčkem nebo samopalem, takže…

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak si o tom popovídáme ještě po písničce, protože to mě zajímá, naším hostem je dnes poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. (písnička)

Jakub SCHMIDT, moderátor

Naším hostem je dnes v Dobrém ránu poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který, jak jsme říkali před písničkou, vyměnil na tři týdny pohodlí své kanceláře za vojenský dril na cvičišti ve Vyškově, kde úspěšně absolvoval třítýdenní vojenský výcvik pro aktivní zálohy. Ještě víte, pane Zdechovský, o nějakém jiném politikovi, že by něco takového absolvoval? Já jsem se dočet totiž, že prý poslanci normálně tady v Parlamentu České republiky nemůžou něco takového…

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Ano, poslanci a senátoři to mají ze zákona zakázané, mohou pouze vlastně členové těch regionálních rad a regionálních zastupitelstev nebo starostové, ty tam prý občas i přijdou, především ty starostové, ale jinak z europarlamentu jsem tam byl prý první.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Paráda. No, taky jste mi teď říkal, že člověk, když nastoupí prostě do té armády, tak musí odhodit tu ješitnost, to svoje ego, samozřejmě chlapi ho mají teda samozřejmě obrovský…

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

No, i některé ženy. Byla tam jedna žena, která zrovna s tím egem, a s tím, vlastně projít si tím výcvikem, hodně bojovala. A já to chápu. Prostě v normálním světě majitelka úspěšná několika firem a teďka tam přijdete a on na vás někdo křičí prostě, vojínko, tohleto špatně, tohle špatně. To si myslím, že je určitě pro lidi nejsložitější. Z té naší čety vlastně to dokončilo, nebo z toho našeho družstva, to dokončilo polovina lidí. A myslím si, že část odešla kvůli zdravotním problémům, tam prostě není nic, co by se dalo těm lidem vytknout, prostě zjistili, že zdravotně to nedaj, ale část odešla právě kvůli tomu, že to nedávali psychicky.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Že prostě najednou nic nejste tam.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Najednou nic nejste a hlavně musíte všechno udělat rychle, přesně a hlavně o ničem nediskutovat. Rozkaz je prostě rozkaz.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Rajóny jste taky dělali?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

No, dělali, ale měli jsme je na pokoji, ale dělali jsme prostě třeba nošení, přípravu jídla, odnos jídla, prostě spoustu věcí, které jsou spojené vlastně s tím fungováním v kasárnách. Ono to byla doba, kdy byla koronakrize, navíc jsme tam měli jeden případ člověka, který musel odejít kvůli tomu, že byl nakažený koronou, takže i ty opatření, která s tím byla spojená, ať už dezinfekce a všechno těch prostor, tak byly takový náročnější.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Co si z toho odnášíte vy osobně nebo dál pro svůj život, pro svoji práci?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Tak já si z toho odnáším především pokoru a opravdu si myslím, že úctu k práci vojáků profesionální armády, protože myslím si, že málo se hovoří o roli armády. Já sám jsem šel vlastně i k aktivním zálohám, že chci v případě, kdy bude nějaká krize nebo nějaký problém, tak chci prostě pomáhat. Mně by nevadilo v případě koronakrize, kdyby mě nasadili někde do nějakýho domova důchodců prostě pomáhat ošetřovat lidi, si myslím, že bych chtěl vyzvat i mladý lidi nebo lidí, kteří nás poslouchaj a zvažují to, ať opravdu se přihlásí k aktivním zálohám, protože je potřeba s tou republikou prostě žít a naučíte se spoustu věcí, které můžete v běžném životě použít, třeba teďka jsem se naučil lépe dělat okopy a stavět bunkry a to využiju s dětma určitě v létě během dovolené v České republice.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Nebo na zahrádce taky se to dá…

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Přesně tak, jako sázení stromků, to bude teďka jednodušší.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Zmínil jste léto, prázdniny, Evropský parlament má prázdniny, nebo ne?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Evropský parlament bude mít prázdniny, ale z důvodu vlastně koronakrize se dneska zjistilo, že můžete spoustu věcí vyřídit takzvaně na dálku, to znamená telekonferencí. A já jsem myslel, že budeme mít víc času, že vlastně ty poslední týdny se zruší ta jednání, ale teďka jsem koukal do svého programu včera a všechny ty schůzky, který tam měly být a které se měly rušit, tak jsou přesunutý na telekonference, takže ano, budeme mít asi 5 týdnů prázdnin, ale i během těch pěti týdnů prázdnin tam bude řada povinností, které musíme prostě z důvodu toho, že se třeba měsíc příliš nepracovalo, tak budeme muset je dohnat.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak to dožeňte samozřejmě, protože i to je důležité, ale užijte si taky léto samozřejmě v klidu, v pohodě, s rodinou, odpočiňte si trošičku, naberte nové síly a energii, protože to je samozřejmě potřeba, i když vy jste nezmar, vy té energie máte hodně vždycky a měl jste vždycky. Mimochodem, těch kliků, ty kliky jste zmínil na začátku, kolik jich uděláte? Jenom pro zajímavost.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Za den jich udělám přes 500.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Za den.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec (KDU-ČSL)

Za den. Přes 500 a lehů-sedů přes 300.

Jakub SCHMIDT, moderátor

Tak to je paráda. Já těch kliků asi kolik, 160 za den. Tak ještě mám co dohánět. Pane poslanče, děkuju za návštěvu. Tomáš Zdechovský byl naším dnešním hostem, moc děkuju a krásné léto přeju. Na shledanou.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (29. June 2020)