2. jízdní pluk US Army mířící na cvičení Saber Strike v Pobaltí dorazil v sobotu do Vyškova

2. jízdní pluk US Army mířící na cvičení Saber Strike v Pobaltí dorazil v sobotu do Vyškova

Ve Vyškově přivítali první ze sedmi proudů amerického konvoje kolem čtrnácté hodiny, přičemž poslední z 320 vojáků a 185 kusů techniky dorazili ve večerních hodinách.

Po příjezdu do kasáren čekalo Američany ve spolupráci s Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií, potažmo Praporu zabezpečení Vyškov, dotankování vlastního paliva, parkování techniky a přesun k ubytování přímo v kasárnách. Zde si také Američané rozvinuli svoji polní kuchyni, kde si připravují v rámci procvičení stravování polním způsobem stravu po celou dobu zdejšího dvoudenního pobytu. V odpoledních hodinách americké vojáky přijel pozdravit předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka spolu s místopředsedou Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárkem, náměstkem ministra obrany Jakubem Landovským, poradcem náčelníka Generálního štábu AČR generálmajorem Štefanem Kaletou, ale také velvyslanec USA v ČR Andrew H. Schapiro a vojenský přidělenec USA v ČR John J. Burbank a další hosté. Ti měli příležitost nejen pohovořit s americkými i českými vojáky, ale rovněž si prohlédnout techniku AČR a vyslechnout její možností využití v přípravě českých profesionálů právě ve vyškovském centru přípravy personálu AČR. Konkrétně šlo o bojová obrněná kolová vozidla Pandur, Dingo, Iveco a nákladní terénní automobil Tatra 810 Pram, a stejně tak se blíže seznámit s technikou 2. jízdního pluku US Army.

Na neděli 29. května je zde pak plánován výcvik v řízení vozidel ve spolupráci s Centrem simulačních a trenažérových technologií a Centrem dopravní výchovy, dále bohoslužba ve spolupráci amerických i českých vojenských kaplanů a v odpoledních hodinách pak statická ukázka české i americké techniky pro veřejnost v rámci Dne otevřených dveří v kasárnách Dědice od 14 do 18 hodin.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV – VA
Foto: Hana Jurčová, VeV – VA

Média

Vyškov 28. května (ČTK) – Konvoj amerických vojáků dnes dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově. Celkem má konvoj projíždějící Českou republikou na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky.

U silnice ve Vyškově je dnes čekalo pár rodičů s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit tím, že se postavil před vojenské auto. Policie ho ale rychle vyvedla.

Odpoledne vojáky přivítal premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého vzrostl význam členství České republiky v NATO. Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na dnešek strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Od rána se přesouvali do Vyškova a menší část do Přáslavic v Olomouckém kraji. „V neděli mají na programu výcvik na trenažérech v centru simulačních technologií. Mohou si vyzkoušet trenažér bojových vozidel české armády, ať už je to Pandur, bojové vozidlo pěchoty, tank T-72 nebo Tatra 810,“ uvedla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Cvičení se účastní i čeští vojáci. „Na trenažérech budou nasimulovány různé způsoby terénu i klimatických podmínek. V rámci programu je naplánovaná i bohoslužba ve spolupráci českých a amerických kaplanů a pak ukázka techniky veřejnosti,“ řekla. Dodala, že Američané si po celý pobyt připravují vlastní stravu v polní kuchyni, kterou mají postavenou v kasárnách. V pondělí se přesunou z Moravy na vojenské cvičení do Pobaltí.

Do Vyškova přijel vojáky pozdravit premiér Sobotka, který zdůraznil, že je potřeba prohloubit spolupráci spojenců. „Je nutné si uvědomit, že se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. Máme konflikty v blízkosti Evropské unie, ať už je to zamrzlý konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii, střety v Libyi nebo nebezpečí terorismu,“ řekl novinářům Sobotka. Podle něj je dobře, že Američané jedou na cvičení přes Českou republiku a že se to využije k nedělnímu společnému cvičení. „Že projíždějí přes nás, to je symbol solidarity. Máme tady spojence, se kterými můžeme počítat. Na bezpečnostní rizika nejsme sami a je vidět, že bylo správné rozhodnutí, že se Česká republika integrovala do Evropské unie a do Severoatlantické aliance,“ řekl Sobotka.


Text: Lenka Horáková, Česká tisková kancelář, zpravodaj Brno

Vydal/a: 
Monika Nováková (29. Květen 2016)