Aktivní záloha: Základní výcvik nováčků vyvrcholil účastí na cvičení Sahel

Aktivní záloha:  Základní výcvik nováčků vyvrcholil účastí na cvičení Sahel

V pátek 12. února 2016 se u Velitelství výcviku – Vojenské akademie uskutečnilo slavnostní vyřazení absolventů letošního prvního běhu kurzu základní přípravy pro nové příslušníky Aktivní zálohy (AZ).

Patnáctka absolventů prošla pod vedením instruktorů Centra základní přípravy povinnou šestitýdenní základní přípravou, v rámci které postupně získali tito příslušníci potřebné schopnosti a dovednosti potřebné pro přežití v boji. Ty zúročili nejen při několikadenním komplexním polním výcviku ve vojenském výcvikovém prostoru Březina s prvky přežití v náročných zimních podmínkách, ale v samotném závěru přípravy také vlastním zapojením do certifikačního cvičení 7. jednotky AČR do Mali.

„V rámci rozehry odborně taktického cvičení Sahel pod vedením VeV-VA jsme tyto příslušníky zapojili k imitaci příslušníků Maliské armády a ochranné směny (SECUICOM) na hlavním velitelství mise v maliském městě Bamako (imitováno Srubovým táborem VVP Březina)“, vysvětluje řídící cvičení Karel Klinovský a dodává: „Tento prvek se osvědčil již při předcházejících cvičeních, příslušníci AZ si vyzkouší nejen prakticky strážní službu při ochraně základny, ale zároveň mají možnost stát se součástí závěrečné přípravy vojenských profesionálů do zahraniční operace, v tomto případě příslušníků 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, stát po jejich boku, vidět jejich připravenost, činnost, reakce při rozehrávaných incidentech a další plnění úkolů, které je v takové operaci čekají.“

Noví příslušníci Aktivní zálohy prokázali, že svou dobrovolnou službu vlasti berou jako velký závazek, když povinnosti náročného zimního běhu plnili dle slov jejich instruktorů a velitelů skutečně  s velkým odhodláním, nasazením a pevnou vůlí. A Své životní rozhodnutí spojené se službou k obraně vlasti také stvrdili, stejně jako jejich profesionální kolegové, složením vojenské přísahy před zraky svých nejbližších. „Tak přísáhám!“ zaznělo z úst primátora Frýdku- Místku vojína Michala Pobuckého, ale i jediné zástupkyně žen vojínky Lucie Bulisové, či přípravaře staveb dálničních mostů vojína Milana Nájemníka.

Odhodlání věrně sloužit České republice jako naplnění nejvyšších občanských povinností, včetně nasazení vlastního života. Uvědomění si krajnosti tohoto závazku není jednoduchou záležitostí a žádá si také podporu nejbližších. A o tom například v případě vojína Nájemníka nebylo naprosto pochyb. Na závěrečný ceremoniál přijela jeho manželka Ivana i s tříměsíčním synem Marečkem. „Jsme z Všeradic u Berouna, tak jsme museli stávat brzy, ale to bysme si nemohli nechat ujít“, vysvětluje s nadšením usměvavá Ivana a ukazuje překvapení pro tatínka. Pod kojeneckým bodýčkem jejich syna ve stylovém maskáčovém vzoru, se skrývalo zcela originální tričko, vyrobené pro tuto příležitost, s vyšitým nápisem vojín Mareček. „Jsme vlastenci, srdcaři, věnujeme se i dobrovolným hasičům a k tomu budeme vychovávat také našeho syna“, vysvětluje paní Ivana a společně si také pořídili svoji první fotku z vojenského prostředí.

Základním výcvikem završili noví příslušníci Aktivní zálohy první etapu své vojenské přípravy, po které budou rozvíjet kodex cti vojáka a jeho dovednosti formou pravidelných cvičení.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Monika Nováková, Jana Jurčová

Vydal/a: 
Monika Nováková (15. Únor 2016)