Cvičení aktivních záloh ve Vyškově v médiích

Cvičení aktivních záloh ve Vyškově v médiích

Ve Vyškově se koná cvičení aktivních záloh české armády. Zájemců o účast byl letos rekordní počet. Zhruba dvakrát víc než v předchozích letech. Na místě je redaktor Michal Cagala.

Michale, pěkné poledne. Ty jsi s některými účastníky mluvil, proč mají zájem přidat se aktivním zálohám?


Tereza KRUČINSKÁ, moderátorka

 


Pěkné poledne. Ty motivace jsou různé, od toho, že jsou někteří z nich sportovně založení a zároveň vlastenci, takže to pro ně bylo ideální spojení, ale zaznívá tady taky motivace ta, že například bezpečnost v Evropě a ostatně v celém světě poslední dobou vůbec není ideální, že se tady necítí bezpečně a toto by mohl být způsob, jak by si nějak mohli zvýšit znalosti v této oblasti, ať už je to třeba sebeobrana, manipulace se zbraní a podobně. Samozřejmě je silnou motivací taky nová, nové pravidlo, nový zákon, který platí od 1. 7. a který zvýšil členům aktivních záloh roční základní odměnu z dosavadních 12 na 18 tisíc. Jinak ten výcvik probíhá celkem 6 týdnů. Teď je zrovna jsou tady nováčci ve druhém týdnu výcviku ještě jim tedy zbývají čtyři a naučí se během něj v podstatě všechno, co by měli od nějaké teorie taktiky až po například střelbu a podobně. Někteří z nich výcvik nedokončí, alespoň to říká statistika. Není jich mnoho, nicméně část z nich většinou sama výcvik vzdává, ať už z důvodu třeba nedostatečné fyzické kondice, anebo zkrátka proto, že se jejich představa o výcviku rozešla s realitou.


Michal CAGALA, redaktor ČT

 


Zdroj: ČT 1, Zprávy ve 12 ze 3. 8. 2016 

Armáda eviduje nejvíc aktivních záložníků za poslední léta. Vojenská uniforma láká muže i ženy

ct24.cz, pořad Regiony ze 3. 8. 2016

Zájem o aktivní zálohy roste

ČT 1, pořad Události ze 3. 8. 2016

Armáda eviduje nejvíc zájemců o účast v aktivních zálohách za poslední léta. Silnou motivací je pro ně i odměna, která se od prvního července na základě novely zákona zvýšila z dvanácti na osmnáct tisíc korun. Zvýšený zájem ale také ovlivnila horšící se bezpečnostní situace v Evropě.

Bohuslav Dokoupil vyměnil na šest týdnů sedavé zaměstnání v kanceláři za povely, zbraně a uniformu. Důvodem je vlastenectví i obava o osobní bezpečnost v nejisté době. „Ještě bych k tomu přidal sportovní založení i fakt, že mě vojna minula, když jsem vyšel ze školy,“ říká účastník výcviku aktivních záloh Bohuslav Dokoupil.

Každý pátý výcvik nedokončí. Lidí jako Bohuslav Dokoupil se jen na léto sjelo do Vyškova dalších sedmdesát pět. Oproti minulým letům je to dvojnásobek. „Letos je to rekordní počet,“ říká velitel výcviku René Pašák. Nováčci mají za sebou dva týdny výcviku. A čekají je ještě další čtyři. Podle statistiky skončí každý pátý z nich. Ať už dobrovolně, nebo proto, že nesloží závěrečnou zkoušku.

O účast v aktivních zálohách má zájem i stále více žen. Učitelka Zuzana Maňáková patří k jedné z devíti, které se zbraní v ruce běhá po cvičišti vyškovských kasáren. „Samozřejmě rodina na mě koukala, co jsem si to vymyslela, ale myslím, že by si to měl vyzkoušet každý člověk, ať už je to žena, nebo muž,“ je přesvědčená o své účasti na výcviku Zuzana Maňáková. K prvnímu srpnu armáda evidovala 1388 členů záloh. Jejich řady se od začátku roku rozrostly o víc než stovku lidí.

Dobrovolníci se zbraní v ruce

ČT 24, pořad Události, komentáře ze 3. 8. 2016

Daniel TAKÁČ, moderátor


Armáda eviduje nejvíc zájemců o účast v aktivních zálohách za poslední léta. Třeba na základním výcviku, který je teď ve Vyškově a musí ho absolvovat každý uchazeč, se sešlo dvakrát víc lidí než v předchozích letech. Motivace? Peníze i strach z bezpečnostní situace v Evropě.

 

Michal CAGALA, redaktor


Bohuslav Dokoupil vyměnil na 6 týdnů sedavé zaměstnání v kanceláři za povely, zbraně a uniformu. Důvod? Vlastenectví i obava o osobní bezpečnost.

 

Bohuslav DOKOUPIL, účastník výcviku aktivních záloh


Ještě bych k tomu přidal sportovní založení a vlastně fakt, že mě vojna minula, když jsem vyšel ze školy.

 

Michal CAGALA, redaktor


Lidí jako on se jen na léto sjelo do Vyškova dalších 75.

 

René PAŠÁK, velitel výcviku aktivních záloh


Je to oproti minulým letům dvojnásobný počet.

 

Michal CAGALA, redaktor


Čili rekord. René PAŠÁK, velitel výcviku aktivních záloh
Ano, dá se říci.

 

instruktor


Dáte mířenou ránu jistoty, zajistíte, čekáte v pozoru. Je to jasné?

 

Příslušníci výcviku


Ano.

 

Michal CAGALA, redaktor


Nováčci mají za sebou 2 týdny výcviku a čekají je ještě další 4. Podle statistiky skončí každý pátý z nich, ať už dobrovolně nebo zkrátka proto, že nesloží závěrečnou zkoušku.

 

Zuzana MAŇÁKOVÁ, účastnice výcviku aktivních záloh


Zuzana Maňáková k boji připravena.

 

Michal CAGALA, redaktor


To učitelka tělocviku Zuzana Maňáková věří, že uspěje. Je jednou z 9 žen, které se se zbraní v ruce potí na cvičišti vyškovských kasáren. I když jsou ženy zatím obklíčené přesilou mužů, i u nich zájem roste.

 

Zuzana MAŇÁKOVÁ, účastnice výcviku aktivních záloh


Samozřejmě rodina na mě koukala, co jsem si to vymyslela za věc, ale myslím si, že by si to měl vyzkoušet každý schopný člověk, ať už je to žena nebo muž.

 

Michal CAGALA, redaktor


K 1. srpnu armáda evidovala 1388 členů záloh. Jejich řady se od začátku roku rozrostly o víc než stovku lidí. Pomohla tomu i změna zákona, armáda od letoška vyplatí každému členovi záloh místo dosavadních 12 18 tisíc ročně. Michal Cagala, Česká televize.

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (4. Srpen 2016)