Další vojáci jsou připraveni vyrazit do Mali

Další vojáci jsou připraveni vyrazit do Mali

Srubový tábor Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově se stal hlavním dějištěm certifikačního cvičení vojáků 9. úkolového uskupení před nasazením v Africe. Scénář s řadou incidentů, demonstrací a vypjatých chvil znamenal pro vojáky náročnou přípravu na skutečné situace, které je mohou v misi EUTM v Mali potkat.

„Cílem letošního cvičení Sahel bylo prověřit schopnosti jednotky devátého úkolového uskupení k zahájení plnění úkolů v této výcvikové misi. Jedná se především o činnosti spojené s ochranou velitelství výcvikové mise EUTM v Bamaku, s prováděním doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvikem malijské armády,“ uvedl velitel devátého úkolového uskupení, kapitán Bedřich Hýža a dodal, že čtyřicetičlenná jednotka 9. ÚU EUTM Mali je postavena na bázi 71. mechanizovaného praporu 7. mechanizované brigády Hranice.

Řídící štáb Velitelství výcviku – Vojenské akademie posílený o příslušníky 7. ÚU, kteří malijskou misi již absolvovali, rozehrál řadu modelových situací a incidentů, včetně prověření psychické připravenosti vojáků. Na vojáky bude v Mali čekat zejména ochrana objektu velitelství mise, provádění doprovodů konvojů a také výcvik jednotek tamních ozbrojených sil.

Do certifikačního cvičení se zapojili rovněž členové aktivní zálohy, kteří simulovali činnost vojáků Malijské národní gardy, zástupců Agentury SECURICOM a místního obyvatelstva.

(Video na www.army.cz)


text a foto: Michal Voska

Vydal/a: 
Monika Nováková (10. Únor 2017)