Dalších osm desítek záložníků a dobrovolníků zahájilo kurz základní přípravy

Dalších osm desítek záložníků a dobrovolníků zahájilo kurz základní přípravy

V pondělí 4. listopadu nastoupili k Velitelství výcviku-Vojenské akademii (VeV-VA) ve Vyškově další noví záložníci a dobrovolníci. Ti zde budou společně u Centra základní přípravy absolvovat šestitýdenní kurz základní přípravy.

Jejich první kroky, ještě jako civilistů, byť ve vojenském tvaru a již pod vedením instruktorů vedly ze vstupních formalit na Společenském klubu kasáren Dědice přes ubytovny, jídelnu až do výstrojního skladu. Odtud se již přesunovali v zeleném s nafasovanou potřebnou výbavou.

„Nových příslušníků Aktivní zálohy OS ČR prošlo dnes branami kasáren 69 a účastníků tzv. Dobrovolného vojenského cvičení 10,“ shrnuje velitel zmíněného centra podplukovník Peter Istenčin a doplňuje, že to jsou muži i ženy různého věku, povolání i vzdělání. Mezi prvními záložníky, který se převlékl do polní uniformy a připevnil na ni svou jmenovku, byl vojín Lubomír Nevěřil, 26letý programátor, který si chce vyzkoušet vojenský život na vlastní kůži a poměřit své síly nejen sám se sebou. Kromě práce se věnuje i florbalu a tak z fyzičky obavy nemá. „Uvidíme, co však udělá zima,“ dodává Lubomír, přičemž nevylučuje ani možnost vyměnit civilní profesi za profesionální kariéru v armádě. Hned vedle něj se dle pokynů instruktora ustrojuje sympatická černovláska s brýlemi, vojínka Pavla Ungrová. Povoláním plánovačka kvality přiznává, že být u vojáků je jejím celoživotním snem, který by ráda naplnila ve svých 41 letech alespoň možností být záložníkem. Vede aktivní život, je zvyklá na uznávání autority z práce a svoji roli vidí jako matka dvou dospívajících dětí také v předání zkušeností právě jim.

Mezi desítkou dobrovolníků je zase 19letý vojín Dominik Hadač. Ten je ve svém věku teprve studentem střední školy, tedy by měl vlastně právě sedět ve školní lavici. Na to, že je tady, je velmi hrdý. V jeho rozhodnutí ho totiž podpořil i ředitel školy, který takovouto účast svého studenta vidí i jako zvýšení prestiže školy. Samotný Dominik vysvětluje: „Mám osobně blízko k tomu být skutečně právoplatným občanem, jsem i dobrovolným hasičem.“ A pokud výcvik zvládne, složí vojenskou přísahu, tedy věrnost České republice, kterou by i později chtěl posilovat zařazením u aktivních záloh. Jeho spolubojovnicí se nyní stala další dobrovolnice vojínka Žaneta Kalmárová, rovněž studentka, ale vysoké školy se zaměřením na polytechniku v Jihlavě, které účast na dobrovolném vojenském cvičení přijde jako samozřejmost a pokud to zvládne, ráda by rovněž přešla k aktivním zálohám.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (6. Listopad 2019)