Do kurzů základní přípravy vstoupilo rekordních téměř 700 nováčků

Do kurzů základní přípravy vstoupilo rekordních téměř 700 nováčků

V převážné části jde o rekruty Armády České republiky, kteří by měli posílit řady vojenských profesionálů, ale také o nováčky Aktivní zálohy.

Všichni mají nyní jeden společný cíl. Prokázat, že pro takové poslání jsou skutečně těmi pravými. To nyní dokonale prověří základní výcvik, pro profesionály tříměsíční a pro Aktivní zálohu šestitýdenní. K vysněnému cíli je tak čeká nyní náročná cesta přeměny civilisty ve vojáka, kterou je povedou zkušení instruktoři Centra základní přípravy vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. A zkušenosti hovoří jasně. Ne všichni to zvládnou.

O tom již ví své Marian Svoboda, kteří se základní přípravu pokouší absolvovat podruhé. K tomu stát se vojenským profesionálem již byl přitom velmi blízko. „Podařilo se mi zvládnout téměř celé tři měsíce, ale neuspěl jsem u posledních postupových fázových testů,“vysvětluje. Svůj sen však nevzdal a věří, že tentokrát bude úspěšný a zamíří k 14. logistickému pluku Pardubice jako řidič Tatry.

Vůle, odhodlání, trpělivost, obětavost… vlastnosti, bez kterých se tohle poslání rozhodně neobejde. Na rozdíl od jiných však má Marian konkrétní představu, co ho teď čeká. Pro Lukáše Ondru i jeho nové „spolubojovníky“ v četě, kam byl přiřazen, jsou to nové pocity, je to přece jen krok do neznáma. „Na změnu se těším, láká mě získat nové zkušenosti,“ říká vyučený kuchař Lukáš, kterého už to ale odmalička táhlo k armádě. Tu by měl posílit jako mechanik vyprošťovacího družstva u 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, tedy 4. brigády rychlého nasazení a doufá, že se mu podaří základní výcvik úspěšně zvládnout.

Mezi nováčky jsou pak i absolventi Vojenské střední a Vyšší odborné školy Moravská Třebová, jako například Šimon Kalpačík, budoucí elektromechanik radiotechnické roty 26. pluku velení, řízení a průzkumu, či ti, kteří do armády chtějí a nepodařilo se jim vstoupit cestou studia na Univerzitě Obrany, o kterou je velký zájem, jako je například Ladislav Svoboda, o kterého má zájem 14. pluk logistické podpory Pardubice. Ten by měl posílit jako opravář komunikačních zařízení.

A mezi nováčky je také téměř třicítka žen. Kateřina Huclová a Stephanie Šimonová shodně svůj další život směřují k Vojenské policii a Lenka Musilová ještě s několika kolegyněmi, zdravotními sestrami z Vojenské nemocnice Brno, by tuto práci ráda vykonávala v roli vojenského profesionála. „Pracuji na jednotce intenzivní péče na oddělení chirurgie a jako voják bych svoji práci mohla vykonávat i v zahraniční operaci,“ vysvětluje Lenka svoji motivaci a přestože patří k těm věkově starším, kolem hranice 40 let, obavy, že by základní výcvik nezvládla, si vůbec nepřipouští. Stejně jako je, tak i další odborníky armáda nezbytně potřebuje.

Kasárna Dědice… internáty, jídelna, nástupiště, učebny, stadion, překážková dráha NATO a další a další výcviková zařízení potřebná k výcviku v přežití na bojišti. To bude nyní hlavním domovem pro nováčky z řad rekrutů i Aktivní zálohy. Nezbytné přijímací formality, všudypřítomní instruktoři s černými kšiltovkami, velitelé. Rozdělení do čet, první povely a fasování výstroje … nový život v zeleném pro ně právě začíná.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV – VA
Foto: Vladimír Bezděk, VeV – VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (2. Říjen 2015)