Hnutí Stonožka pomáhá už 25 let. I výstavou

Hnutí Stonožka pomáhá už 25 let. I výstavou

Na začátku byl nápad Běly Gran Jensenové prodávat v Norsku obrázky namalované českými školáky. Vydělané peníze dávala na nákup přístrojů a vybavení do nemocnic a dětských léčeben. Před 25 lety založila žena, která trvale žije právě v Norsku a v roce 2012 vyhrála prestižní anketu Zahraniční Čech, hnutí Na vlastních nohou – Stonožka. Včera přijela do vyškovských kasáren, aby podpořila tamní výstavu mapující historii dobrovolné humanitární organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem.

Čtvrt století po svém vzniku je Stonožka mnohem dál. Ve spolupráci s českou armádou a ministerstvem obrany její lidé působili v Bosně, Kosovu či Afghánistánu. Podařilo se jim válkou zničené oblasti vybavit školními pomůckami a zdravotnickými přístroji, pustili se i do rekonstrukcí budov. Výstava, kterou pořadatelé do Vyškova přestěhovali začátkem roku z Plzně, zítra končí.

Zdroj: tisk. 16.2.2016 
Titul: Mladá fronta Dnes 
Autor: (fiz)
Rubrika: Brno a jižní Morava
Strana: 15


Hnutí na vlastních nohou Stonožka

„Děti s láskou – dětí za mír “

Výstava 25 let hnutí Na vlastních nohou Stonožka  – kasárna Dědice

Mapuje činnost tohoto hnutí, v němž významným způsobem pomáhá i Armáda České republiky včetně Ministerstva obrany. Za čtvrt století jejího působení se podařilo distribuovat do několika oblastí postižených válkou. Projekty, na kterých se velmi často podíleli příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS, zahrnovaly mimo jiné pořízení vybavení do škol, mnoho zdravotnických přístrojů včetně techniky, vybavení nemocnic, rekonstrukce budov a mnoho dalšího. Spolupráce s dětským hnutím Stonožka pro nás znamená úspěšnou realizaci mnoha projektů na území Kosova a v posledních letech v Afghánistánu. Tyto projekty pomohly mnohým školám, vesnicím a především lidem na území válkou zničených zemí.

Výstavu si během více než měsíce mohli v kasárnách Dědice prohlédnout nejen příslušníci posádky Vyškov, ale i příslušníci kurzů, tedy z celé AČR, ale i příslušníci dalších resortů, jako PČR a další a v neposlední řadě také široká veřejnost, a to v rámci programu Slavnostní vojenské přísahy ve čtvrtek 4. února, kdy k nám do kasáren zavítaly stovky návštěvníků.

Běla Gran Jensen navštívila kasárna Dědice v pondělí 15. února, při příležitost zakončení výstavní expozice v posádce Vyškov, která sleduje 25 let hnutí Na vlastních nohou Stonožka, přičemž slavnostního shromáždění se zúčastnili kromě představitelů VeV-VA a kurzantů základní přípravy, také 1. místostarosta města Vyškova Břetislav Usnul, velitel posádky Olomouc a velitel 103. centra CIMIC/ PSYOPS Olomouc pplk.gšt. Ing. Mojmír Jančík spolu s dalším příslušníkem tohoto centra mjr. Mgr.Josefem Daňhelem a také žáci a žákyně ZŠ Morávkova v doprovodu paní ředitelky Mgr. Jany Plášilové.

V programu shromáždění zazněly projevy věnované činnosti Stonožky, zapojení dětí, škol, ale i armády do tohoto hnutí, a to z úst velitele VeV-VA plk.gšt. Josefa Kopeckého a Běly Gran Jensen. Závěr shromáždění patřil stonožkové hymně Never Be Alone, kterou složil významný norský hudební skladatel Arne Bendiksen jako jednu z písní stejnojmenného muzikálu. Do češtiny přeložil text PhDr. Jiří Josek a s dětským stonožkovým souborem hymnu v česko-anglickém jazyce nazpíval Josef Vágner a poté si hosté společně prohlédli výstavu.

Pro žáky a žákyně ZŠ Morávkova pak byla navíc ještě připravena videoprezentace o zapojení VeV-VA do přípravy jednotek AČR k plnění operačních úkolů v zahraničních operací v Mali a Afghánistánu spojená s besedou s vrchním praporčíkem VeV-VA štábním praporčíkem Peterem Arvayem, čtyřnásobným účastníkem mise v Afghanistánu.   


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Vladimír Bezděk, CKIT VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (16. Únor 2016)