Makedonský náčelník generálního štábu navštívil Českou republiku

Makedonský náčelník generálního štábu navštívil Českou republiku

Dne 13. září přicestoval na pozvání náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Josefa Bečváře na oficiální návštěvu České republiky náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Makedonie generálporučík Metodija Velichkovski.

Oficiální přivítání s vojenskými poctami na úvod návštěvy se uskutečnilo v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově, kde poté oba generálové společně položili věnec k hrobu Neznámého vojína.

Poté se oba náčelníci generálních štábů přesunuli k přijetí na Ministerstvu obrany. Makedonského hosta v doprovodu českého náčelníka generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře přijal i náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany České republiky Jakub Landovský. Při jednání spolu hovořili především o aktuálních otázkách spojených s řešením migrační krize.

V odpoledních hodinách následovalo pracovní jednání na Generálním štábu Armády České republiky. Na úvod se uskutečnilo tradiční osobní setkání obou náčelníků generálních štábů, na které následně navázalo společné jednání české a makedonské strany. Během něho byly připraveny prezentace o schopnostech a plánech rozvoje Armády České republiky, nasazení v zahraničních operacích a také o Mnohonárodním centru pro koordinaci logistiky (MLCC).

Navazuje se na setkání v červnu

„Při dnešním jednání jsme navázali na naše společné rozhovory, které se uskutečnily během mé návštěvy v Makedonii v červnu tohoto roku. Zaměřili jsme se tak především na možnosti zapojení Makedonie do aktivit MLCC, identifikaci příležitostí ke společnému výcviku příslušníků našich ozbrojených sil ať již zde v České republice či v Makedonii a také na schopnosti Mnohonárodního střediska leteckého výcviku (MATC),“ uvedl k jednání armádní generál Josef Bečvář.

Ve středu 14. září 2016 armádní generál Josef Bečvář a generálporučík Metodija Velichkovski spolu s dalšími hosty navštíví ukázkový den mezinárodního cvičení Ample Strike 2016 na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou.

V poslední den návštěvy, ve čtvrtek 15. září 2016, pak navštíví generálporučík Metodija Velichkovski Vyškov, kde se seznámí s úkoly a možnostmi Velitelství výcviku – Vojenské akademie.

Autor: plukovník Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR


Návštěva ve Vyškově

Ve čtvrtek v dopoledních hodinách zavítala delegace makedonské armády v čele s generálporučíkem Metodijem Velichkovskim do posádky Vyškov, kde jej přijal velitel posádky a Velitelství výcviku – Vojenské akademie plukovník gšt. Josef Kopecký.

Ten jej nejprve v brífinku seznámil s posláním vojenské akademie jako centra přípravy personálu AČR s meziresortní a mezinárodní spoluprací a s jeho možnostmi v oblasti přípravy pozemních i vzdušných sil.

Poté se společně přesunuli do vyškovských prostor Centra simulačních a trenažérových technologií (CSTT), kde generálporučíka Velikchovského provedl náčelník CSTT Brno podplukovník Jiří Simmer a stranou nezůstala ani příprava vzdušných sil. Halou vzdušných sil, sloužící k přípravě pozemního leteckého personálu, jej provedl náčelník Centra přípravy vzdušných sil vojenské akademie podplukovník Roman Randula.           

V závěru návštěvy předal plukovník Kopecký makedonskému náčelníku generálního štábu pamětní plaketu Velitelství výcviku – Vojenské akademie.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová (CKIT VeV-VA), mjr. Galina Bartošová (OsŠ VeV-VA)

Vydal/a: 
Monika Nováková (15. Září 2016)