Na Hradčanském náměstí přísahalo 875 nových vojáků

Na Hradčanském náměstí přísahalo 875 nových vojáků

Za přítomnosti prezidenta republiky, ministra obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a dalších vysokých státních a armádních představitelů se dnes v Praze na Hradčanském náměstí uskutečnila slavnostní přísaha vojáků Armády České republiky.

Letos přísahalo věrnost České republice 875 nových vojáků Armády České republiky. Z tohoto počtu dorazilo do Prahy 250 studentů prvního ročníku Univerzity obrany Brno a 625 nových příslušníků AČR, kteří právě absolvují základní výcvik u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově.

„Nacházíme se ve velmi složité době, která před naši armádu staví nové úkoly,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman novým vojákům. Konstatoval ale, že na konkrétní nebezpečí je naše armáda velmi dobře připravena a vycvičena. Uvítal by, kdyby se naši vojáci více podíleli na ochraně unijních hranic, které jsou málo zabezpečeny, a upozornil také na problém s uprchlíky v rámci migrační krize, která otřásá současnou Evropou.

Ministr obrany Martin Stropnický novým vojákům zdůraznil, že navazují na legionářskou tradici, ale i na současné příslušníky v zahraničních misích. „Je to náročná a tvrdá práce, ale zároveň má i svoje krásy, protože má smysl,“ dodal Martin Stropnický. Zároveň vojákům přislíbil, že udělá maximum, aby se podmínky v armádě zlepšovaly, a že mohou počítat s jeho podporou.

Slavnostnímu aktu byli kromě náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře přítomni i další vysocí představitelé Armády ČR. Akci zakončil slavnostní pochod nových vojáků a vojákyň.

Video: Slavnostní přísaha vojáků AČR. Autor: M. Šmidrkal


Autor: Jana Deckerová, Video: M. Šmidrkal
Zdroj: www.army.cz

Vydal/a: 
Monika Nováková (27. Říjen 2015)