Na Vítkově převzali vyznamenání vojáci tří zahraničních operací

Na Vítkově převzali vyznamenání vojáci tří zahraničních operací

 

Sto dva vojáků dnes během slavnostního nástupu na Vítkově převzalo medaile za službu v zahraničí. Záslužné kříže ministra obrany ČR, čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary byly uděleny příslušníkům leteckého poradního týmu v Afghánistánu, vojákům, kteří působili ve Výcvikové misi EU v Mali a zdravotnickému personálu, který byl nasazen ve Slovinsku v rámci cvičení Bled.

17. jednotka Leteckého poradního týmu v Afghánistánu zabezpečovala výcvik, poradenství a výuku pilotů a pozemního personálu příslušníků pozemních sil Afghánské národní armády. Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Josefa Bečváře tito vojáci působili v regionu, který není jednoduchý. „Vy jste své úkoly splnili tak, že z vašich zkušeností můžeme čerpat i dnes při přípravě týmu, který se chystá vyjet do Iráku,“ poděkoval nastoupené jednotce Bečvář.

Pochvalu směřoval i k jejich kolegům, kteří v Mali cvičili příslušníky pozemních sil tamní armády a vykonávali úkoly spojené s ochranou štábu výcvikové mise EU, a v neposlední řadě k armádním zdravotníkům, kteří se podle Bečvářových slov významně podíleli na zmírnění dopadů migrační krize.

Na jeho slova navázal slovinský velvyslanec Leon Marc, který zdůraznil význam české pomoci jeho zemi a podotkl, že práce Čechů na cvičení Bled zahrnovala kromě bezpečnostního hlediska také humanitární rozměr. „Jednotka vykonala vynikající práci. Tak dobrou, že doufáme, že pomoc ze strany Armády ČR nám bude v budoucnu opět nabídnuta, pokud to bude potřeba.“

S projevem k vojákům tří jednotek vystoupil i náměstek pro řízení sekce dozoru a kontroly MO Antonín Rada. Různorodost specializací jednotek, jež se dnešního nástupu zúčastnily, je podle něj nejen dokladem všestranné připravenosti armády, ale svědčí i o aktivním přístupu k povinnostem, které vyplývají z našich spojeneckých závazků, z cílů a priorit české zahraniční politiky. „Armáda potřebuje právě takové vojáky, jako jste vy. Vytrvalé, akceschopné, perfektně připravené, zocelené tvrdými podmínkami. Takoví si zaslouží popularitu, která sluší profesionálům.“


Autor: redakce
Video: M. Šmidrkal
Zdroj: www.army.cz


Mezi vyznamenanými byli také příslušníci Velitelství výcviku – Vojenské akademie, kteří se podíleli v Mali jako mentoři na výcviku příslušníků pozemních sil tamní armády.

Blahopřejeme

 

Soubor Slavnostni-nastup-prislusniku-acr-po-navratu-ze-zahranicnich-operaci-2.mp4
Vydal/a: 
Monika Nováková (2. Duben 2016)