Sahel 1/2016: Incidenty s komparzem, ale i média

Sahel 1/2016: Incidenty s komparzem, ale i média

Cvičení Sahel se neslo v duchu desítek úkolů a incidentů, které pro jednotku 7. ÚU EUTM Mali složenou z příslušníků 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichů Hradec a čtyř mentorů z Velitelství výcviku – Vojenské akademie připravil Řídící štáb VeV-VA.

Incidenty se odehrávaly jak na Srubovém táboře (MHQ Bamako), tak v dalších částech vojenského výcvikového prostoru Březina. Do cvičení byli zapojeni také příslušníci kurzu základní přípravy Aktivních záloh pod vedením svých instruktorů. Tato jednotka v prostorách MHQ Bamako imitovala příslušníky Maliské armády a ochranné směny SECURICOM. A zapojeni byli také další příslušníci kurzu základní přípravy – rekruti, kteří se podíleli v roli komparzu spolu s vyškovskými na rozehře rozsáhlejších incidentů. A za zmínku stojí také velmi důležité zapojení příslušníků 102. průzkumného praporu Prostějov, předcházejících účastníků této mise včetně velitele 5. ÚU EUTM Mali kapitána Pavla Krainy, do Rozhodčí služby.

Závěrečná příprava jednotky 7. ÚU EUTM Mali se setkala také s velkým zájmem u médií, kdy kromě reportérů pro army.cz a armádní časopis A-report se cvičení účastnila také Česká televize, která se věnovala přípravě příslušníků AČR do zahraniční operace v Mali prostřednictvím desetiminutového živého vysílání v rámci Studia 6 se vstupy hostů, a to řídícího cvičení plukovníka v.z.Karla Klinovského a velitele jednotky 7. ÚU EUTM Mali kapitána Jiřího Staňka, a následnou dynamickou reportáží v rámci Událostí v Regionech – Brno.

V pátek 12. února pak obdržel velitel 7. ÚU EUTM Mali kapitán Jiří Staněk od náčelníka štábu VeV-VA plukovníka Jaroslava Medka certifikát o připravenosti jednotky plnit operační úkol v prostoru nasazení. Do Mali se bude tato jednotka přesouvat počátkem března.


Text: kapitánka Monika Nováková
Foto: kapitánka Monika Nováková, Vladimír Bezděk


Odkazy na odvysílané aktuality České televize:

Studio 6

Události v regionech (Brno)

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (16. Únor 2016)