Tip nejen na vánoční dárek: Kniha Ten druhý život

Tip nejen na vánoční dárek: Kniha Ten druhý život

Součástí slavnostního setkání na Vítkově u příležitosti Dne válečných veteránů byl rovněž křest knihy „Ten druhý život“. Ne náhodou vyšla tato publikace právě 11. listopadu. Jedná se totiž o dílo přinášející fotografie z válečných zón, autentické příběhy českých vojáků a nejdůležitější informace o historii a současnosti české i československé armády.

Publikace vznikla jako pokračování stejnojmenného úspěšného výstavního projektu, který ukazuje, jak ve skutečnosti vypadá život českých vojáků v zahraničních operacích. Kniha na 240 stranách v 21 rozhovorech a 9 osobních příbězích představuje moderní a současnou podobu české armády jejíma vlastníma očima. Text doplňuje grafické znázornění informací o historii a geografickém rozložení misí, kterých se účastní příslušníci AČR. Obsahuje i informace o vybraných odbornostech v armádě, vojenských školách, výzbroji a výstroji AČR.

Atraktivní fotky a grafická úprava

Čtenáře zaujme rovněž grafickým zpracováním, faktickými texty, atraktivními fotkami a bohatou výpravou. Kromě toho, že každý výtisk doplňuje série samolepek, může navíc posloužit jako originální zápisník. Má praktický formát A5, povrchovou úpravu pro každodenní používání a spoustu volných stran pro čtenářovy poznámky, nápady a myšlenky.

Autorka publikace Jarmila Štuková využila křtu k poděkování všem, kteří se na vzniku tohoto prospěšného díla podíleli. Ze všeho nejvíce ale Armádě České republiky, válečným veteránům, Ministerstvu obrany a zejména ministrovi obrany, který nad touto knihou převzal záštitu.

„Během mého téměř čtyřletého působení na Ministerstvu obrany jsem potkal řadu výjimečných lidí. Potvrdil jsem si to, co jsem si myslel i předtím. A sice, že výjimečný člověk na to nemusí vůbec vypadat. Výjimečnost je většinou skromná, statečnost je neokázalá,“ řekl během symbolické křtu ministr obrany Martin Stropnický a dodal: „V tomto kontextu bych rád vyzdvihl autorku tohoto díla Jarmilu Štukovou, která působí jako skromná, téměř introvertní, půvabná mladá žena. Její svědectví by ale nikdy nebylo tak úplné a doslova na dřeň, kdyby ona a její kolegové neprokázali mimořádnou odvahu. Skutečně a bez jakéhokoliv přehánění mnohokrát byla během své tvůrčí práce v ohrožení života.“

Autor: Vladimír Marek, www.army.cz


Ten druhý život

Kniha Ten druhý život vyšla symbolicky 11. listopadu 2017 u příležitosti Dne válečných veteránů v limitované edici pěti tisíc kusů.

K dostání je pouze objednávkou z internetových stránek www.tendruhyzivot.cz a má benefiční charakter = z každého prodaného kusu dostanou příspěvek váleční veteráni z komunitního centra pro válečné veterány v Brně – příspěvek bude použit na jejich aktivity (sportovní a společenské vyžití) v tomto centru.

Se svými příběhy se na knize podíleli také dva příslušníci Velitelství výcviku – Vojenské akademie, a to kaplanka nadporučice Gabriela Horáková a plukovník gšt. v.v. Karel Klinovský, oba příslušníci odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy. Nadporučice Horáková se navíc podílela i na putovní výstavě fotografií Ten druhý život, která je také součástí této knihy.

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (27. Listopad 2017)