VeV–VA v médiích: Vojáci v Mikulově

VeV–VA v médiích: Vojáci v Mikulově

Jednotka z Vojenské akademie ve Vyškově nachystala pro studenty mikulovského gymnázia zajímavé stanoviště. Mohli si vyzkoušet, jak se správně provádí stabilizovaná poloha, jak správně obvázat krvácející ránu, nebo si prohlédnout několik zbraní. Této možnosti využili jak kluci, tak i dívky sebraly odvahu a vyzkoušely si, jak se zbraň správně drží.

Gymnázium Mikulov se letos zapojilo do programu nazvaného Příprava občanů k obraně státu. „Chceme dětem ukázat situace, do kterých se mohou dostat,“ uvedl projektový koordinátor z ministerstva obrany Radek Zíta.

18.2.2016 - VOJÁCI V MIKULOVĚ. STUDENTI SI PROHLÍŽELI ZBRANĚ
Zdroj: tisk
Titul: Břeclavský deník
Autor: Aneta Beránková
Rubrika: Titulní strana


Mikulov – Desítka mužů v uniformách obsadila včera dopoledne gymnázium v Mikulov. Důvod? Ministerstvo obrany a Armáda České republiky školu zařadily do programu s názvem Příprava občanů k obraně státu.

Do historického města v dopoledních hodinách zamířili vojáci z Vojenské akademie ve Vyškově, aby předali dětem své znalosti. „Program je v současnosti zaměřený pro druhý stupeň základních škol. Děti se díky němu dozví, jak funguje naše armáda, co je branná povinnost, proč jsme v NATO a mnohé další informace,“ uvedla Daniela Hölzelová z odboru komunikace ministerstva obrany.

Žáci měli po celé dopoledne možnost poznat práci armády. „Chceme děti prakticky připravit na situace, se kterými se mohou v dnešní době setkat. Jak přivolat první pomoc, naučit se ošetřit poranění, zlomeniny nebo krvácení,“ řekla Hölzelová.

Vyškovská jednotka nachystala několik stanovišť, kde vojáci předvedli své schopnosti a dovednosti. Gymnazisté si tak například vyzkoušeli, jak správně zacházet s obvazem. „Měla jsem už několikrát naražený prst a podobně, takže jsem věděla, jak s obvazem zacházet. Často jsem si ruku obvazovala sama,“ nenechala se při ukázkách vojáků zaskočit například Melánie Minaříková z primy. Spolužačka Jůlie Mikesková si naopak vyzkoušela práci s obvazem poprvé v životě. „Je to pro mě novinka. Kdyby se někomu teď něco stalo a lehce se poranil, tak bych mu možná dokázala obvázat ránu,“ zamýšlela se primánka.

Děti se také dozvěděly o nebezpečí chemických havárií či zbraní a jaká jsou protichemická opatření ochrany obyvatelstva. „To, že se před děti postaví voják v uniformě a názorně jim předvede, jak zachránit kamarádovi život nebo jak se zachovat při živelných pohromách, má určitě jinou váhu, než když se o to pokusí kdokoliv jiný,“ zmínila mluvčí.

Součástí středečního programu byla také chemická ochrana, kde si děti vyzkoušely speciální obleky nebo ochranné masky. K nahlédnutí byla rovněž vojenská technika.

Příprava občanů k obraně státu je dlouhodobý projekt, který bude postupem času určený i pro zájemce mezi dospělými.


8.2.2016 . Obvázali rány. Žáci se učili od vojáků
Zdroj: tisk 
Titul: Břeclavský deník
Autor: Aneta Beránková
Rubrika: Břeclavsko
Strana: 3

Vydal/a: 
Monika Nováková (18. Únor 2016)