VeV–VA v médiích: Výcvik nováčků

VeV–VA v médiích: Výcvik nováčků

Zájem rekrutů o službu v armádě předčil očekávání. To bylo jedno ze stěžejních témat reportáže, odvysílané televizní stanicí TV Nova 17. února 2016.

Zdroj: televize 
Televizní stanice: TV Nova
Rubrika: 19:30 Televizní noviny
 

Zájem rekrutů o službu v armádě předčil očekávání

Zdroj: novaplus.nova.cz

 

17.2.2016  Nováčci v armádě

Zdroj: rozhlas 
Rozhlasová stanice: ČRo Radiožurnál
Rubrika: 08:10 Ranní Radiožurnál

Jiří CHUM, moderátor: Dlouhé pochody v blátě a mrazu, kilometry běhu a nečekané noční poplachy, na 500 vojáků začátečníků už týdny ve Vyškově překonává náročné úkoly. Pokud dril na vojenské akademii vydrží 3 měsíce, stanou se vojáky z povolání.

Evelyna KULÍŠKOVÁ, redaktorka: Skupinky nováčků se schovávají ve vysoké trávě a zmrzlými prsty mačkají spouště. Míří na nepřítele, který je ostřeluje z nedalekého kopce. Jejich postup kryje červený kouř z dýmovnice.

Ivan MICHALÍK, instruktor: Po navázání kontaktu došlo k ničení nepřítele granáty. Popisuje instruktor Ivan Michalík.

Evelyna KULÍŠKOVÁ, redaktorka: Nováčky instruktor chválí, prý si vedou skvěle. Zato ve skupince, která se věnovala topografii, museli někteří její členové klikovat. Ne každý zadaný úkol zvládl včas a zabrat prý dostávají i ženy, říká teď už s úsměvem budoucí vojenská psycholožka Romana Plchová.

Romana PLCHOVÁ, budoucí vojenská psycholožka: Jednak ty dlouhé pochody, běhy, jak jsme měli včera, to spolu s ostatními, tohle budeme vzpomínat asi delší čas.

Evelyna KULÍŠKOVÁ, redaktorka: Na jiném místě zase cvičí několik čet střelby. Poprvé vyměnili armádní klasiku, samopal vzor 58 za útočnou pušku BREN.

Josef BEČVÁŘ, náčelník generálního štábu AČR: Střílí dobře, ne?

Instruktor: Jasně.

Josef BEČVÁŘ, náčelník generálního štábu AČR: Na to, že to drží prvně v ruce.

Evelyna KULÍŠKOVÁ, redaktorka: Hodnotí náčelník generálního štábu Josef Bečvář, když prohlíží jeden terč po druhém.

Josef BEČVÁŘ, náčelník generálního štábu AČR: Prochází základní přípravy v taktice, střelecké přípravě, pořadové, chemické a 24 hodin každý den je nějaká činnost kolem něj, takže věřím tomu, že to je pro ně velmi náročný.

Evelyna KULÍŠKOVÁ, redaktorka: Do nasazení se budoucí dělostřelci, ženisté, zdravotníci nebo výsadkáři mohou podle Bečváře dostat do dvou let. Každoročně by Vyškovem podle něj mělo projít asi 2 tisíce nováčků.


Z Vyškova Evelyna Kulíšková, Radiožurnál
Foto: plukovník Jan Šulc, GŠ

Vydal/a: 
Monika Nováková (18. Únor 2016)