Vojáci převzali ocenění za splnění zahraničních misí

Vojáci převzali ocenění za splnění zahraničních misí

Ve Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově se v pátek 16. září uskutečnil nástup vojáků, kteří se před nedávnem vrátili ze zahraničí, kde plnili nelehké úkoly mezinárodních vojenských operací.

Jednalo se o 7. úkolové uskupení výcvikové mise EU v Mali, 18. jednotku leteckého poradního týmu a velitelství mise Resolute Support v Afghánistánu, mise EU NAVFOR Atalanta ve Velké Británii a NAVFOR-MED v Itálii a misi v Kosovu. Vůbec poprvé se slavnostního nástupu na pražském Vítkově zúčastnili a ocenění za svou práci převzali příslušníci 1. skupiny mise UNDOF. Ti plnili své úkoly na izraelsko-syrské hranici.
V zastoupení ministra obrany navrátilce z Mali, Afghánistánu, Velké Británie či Itálie a Kosova přivítala náměstkyně pro řízení sekce právní Ministerstva obrany ČR Alena Netolická. Přítomen byl rovněž a ocenění předal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Petr Mikulenka.
Poděkovat stopětadvaceti vojákům za vzornou reprezentaci nejen české armády, ale celé vlasti přišla řada hostů. Byly mezi nimi i děti ze Základní školy T. G. Masaryka v Milovicích, které se staly patrony 18. jednotky leteckého poradního týmu v Afghánistánu, kam jim posílaly své pozdravy a symbolické dárky.
Vybraní účastníci misí převzali Záslužné kříže ministra obrany ČR, čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.
„Ať už jste byli nasazeni kdekoliv, znovu se potvrdilo, že z každé mise se vracejí domů opravdoví profesionálové. Každý z vás obstál před svým velitelem – a v neposlední řadě také sám před sebou. Našim spojencům jste podali důkaz, že alianční vazby spolehlivě fungují. Jste uznávanou vizitkou Armády České republiky a jedním ze symbolů její další perspektivy,“ uvedla v projevu náměstkyně Alena Netolická.
Generál Petr Mikulenka vyjmenoval místa působení českých vojáků a konstatoval, že si všichni bezezbytku své úkoly čestně splnili.


Autor: Miroslav Šindelář
Zdroj: www.army.cz


Mezi oceněnými byli také příslušníci VeV – VA, kteří působili v Mali jako mentoři.
 
Blahopřejeme!

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (19. Září 2016)