Z přípravy pozemní protivzdušné obrany…

Z přípravy pozemní protivzdušné obrany…

V termínu 11. 11. – 29. 11. 2019 proběhl u Odboru profesní přípravy Velitelství výcviku-Vojenské akademie kurz Operátor nabíjecího přepravníku TZM 2T7M.

Cílem tohoto kurzu je naučit obsluhovat jeřáb nabíjecího přepravníku, který je součástí protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB, včetně koordinace pohybu s raketou při nabíjení a vybíjení s váhovým ekvivalentem rakety o váze 635 kg. Nabíjecí přepravník TZM 2T7M na podvozku automobilu ZIL 131 je vybavený hydraulickým jeřábem a zařízením pro upevnění a přepravu raket.

Kurz probíhá na základě požadavků 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice s kapacitou maximálně 6 osob, přičemž jeho délka je tři týdny: V prvním týdnu probíhá teoretická příprava a v dalších dvou týdnech se provádí praktický výcvik přímo na technice v hale vzdušných sil.

Při praktickém výcviku se účastníci kurzu učí ovládat jeřáb nejdříve s lehkým závažím, k čemuž se používá vědro naplněné vodou. Při této činnosti posluchač získá cit pro ovládání ramene jeřábu, kde se zohledňuje množství vylité vody z vědra při přesunech do jednotlivých pozic. Postupně se přechází na manipulaci se školní raketou. Výsledkem přípravy je operátor, který je schopen zvládnout nabití odpalovacího zařízení 2P25 třemi protiletadlovými raketami a také samozřejmě provést i vybití odpalovacího zařízení, tedy přesunout rakety z odpalovacího zařízení na nabíjecí přepravník.

Úspěšnému absolventu tohoto kurzu je vydán jeřábnický a vazačský průkaz.


Text: praporčík Viktor Vizi, starší instruktor, Úsek přípravy pozemní protivzdušné obrany

Foto: nadpraporčík Bc. Vladimír Lapčík

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (5. Prosinec 2019)