Zahájen kurz KOMANDO: Bílý povlak s číslem převzalo 17 profesionálů

Zahájen kurz KOMANDO: Bílý povlak s číslem převzalo 17 profesionálů

V pondělí 3. října 2016 byl, pod vedením Velitelství výcviku – Vojenské akademie, slavnostně zahájen v prostorách Srubového tábora Vojenského výcvikového prostoru Březina kurz Komando.

Bílé povlaky s čísly, symbolické právě pro účastníky kurzu Komando, zde za účasti náčelníka Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy VeV-VA plukovníka gšt. Vojtěcha Prýgla a hostů převzalo celkem 17 profesionálů, mezi nimiž jsou zástupci 4. brigády rychlého nasazení Žatec, 7. mechanizované brigády Hranice a po jednom zástupci má také Univerzita obrany Brno a OS Slovenska.

Kurz Komando, jehož praktická část trvá 26 dní, patří mezi nejnáročnější v AČR a od loňského roku má také jednoho absolventa Ozbrojených sil Slovenska. Jedná se o elitní, jediný bojový kurz, zaměřený na velitele malých jednotek zařazených na služební místa, která vyžadují rozvoj individuálních velitelských znalostí, dovedností a schopností. Je vedený instruktory Úseku Komando vyškovského Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy ve spolupráci s dalšími subjekty.

Kurz Komando probíhá v taktických situacích a činnostech, blížících se reálným bojovým podmínkám se zvýšenou psychickou a fyzickou zátěží. Z tohoto důvodu kurzu předchází i dvanácti denní výběrové řízení. O jeho náročnosti svědčí fakt, že do samotného kurzu postoupila pouze necelá dvacítka vojenských profesionálů, včetně jednoho příslušníka OS Slovenska, a to dokonce s více výběrových řízení.

Úspěšní absolventi kurzu Komando převezmou absolventský certifikát včetně odznaku a nášivky kurzu Komando v sobotu 29. října 2016, a to symbolicky v prostorách krypty Národního památníku hrdinů Heydrichiády v Praze.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vydal/a: 
Monika Nováková (5. Říjen 2016)