Záložníci a dobrovolníci již jen kousek od cíle
Do brány kasáren Dědice vstoupili jako civilisté teprve nedávno, přesně v pondělí 29. června. A v těchto dnech již absolvují závěrečný komplexní polní výcvik, kde prokáží, jací jsou z nich vojáci.
56 záložníků (mezi nimi 14 žen) a 4 dobrovolníci mají za sebou takřka celou základní přípravu, která probíhá formou nepřetržitého výcviku. V rámci ní se naučili potřebnou teorii, zvládli fyzické i psychické předpoklady, naučili se základním vojenským právům, dovednostem. Vyzkoušeli si, jaké je to plnit úkoly v úmorném horku i za silného deště, v nepohodlí, za únavy, vyčerpání, ale i v týmu.
K tomu, aby prošli každý jako vítěz bránou zpět, bránou, která pro ně znamená návrat ke svému civilnímu životu, rodině, přátelům ale i povolání, zbývá už jen pomyslný krůček. Ale i za ním stojí ještě spousta potu, dřiny, odříkání, sebezapření, vůle, a to ať už na dráze bojovníka, či při výstupním přezkoušení z tělesné zdatnosti.
Ten, kdo vše úspěšně zvládne, pak opustí kasárna již tuto sobotu 18. července s absolventským certifikátem v ruce, přičemž záložníci tak rozšíří početnou řadu příslušníků AZ, kterých má Armáda České republiky v současné době více než 3 tisíce. Více o aktivních záložnících přinášíme v zajímavé reportáži czdefence.cz z minulého týdne. A na další článek z výcviku záložníků se můžete těšit již v příštím týdnu. Téměř třicítka z nich se totiž ve Vyškově, pod vedením Úseku záchranné a výsadkového přípravy VeV-VA, právě účastní atraktivního základního výsadkového kurzu.
Příslušníci Aktivní zálohy jsou zejména čtyřicátníci se středoškolským vzděláním
(10.7.2020, czdefence.cz, Armáda ČR, Martin Šiška)
Česká republika, respektive Armáda České republiky, má v současné době zhruba 3200 příslušníků Aktivní zálohy. Pokud se podíváme na složení, zjistíme, že nejvíce jsou zastoupeni záložníci ve věku mezi 40 a 50 lety, je jich bezmála 1300. Plní různé úkoly, účastní se cvičení a počítá se s nimi i na zahraniční mise. Podívejme se, v jakém věkovém složení jsou záložníci zastoupeni, jaké u nich převládá dosažené vzdělání a jaké mají hodnosti.
Armáda České republiky plánuje mít v roce 2025 ve svých řadách 5873 vycvičených aktivních záložníků. Zhruba polovina z nich bude u 14 pěších rot při Krajských vojenských velitelství a druhá polovina u útvarů AČR. Jednotka AZ vznikne prakticky u všech útvarů AČR. Legislativa platná od 1. 7. 2016 umožňuje operační nasazení vojáků v AZ až na 7 měsíců za rok, mimo ČR jen s výslovným souhlasem vojáka v AZ. Na zahraniční misi v Afghánistánu byl poprvé nasazen ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Ten sloužil jako lékař v nemocnici Role 2 a po návratu do ČR své zkušenosti následně předával svým kolegům.
S nasazením dalších záložníků v zahraničí se počítá i do budoucna. Počítá se také s jejich účastí na zahraničních kurzech. První vlaštovkou je kapitán Jiří Purm, velitel roty AZ 102.pzpr. Armáda využila nabídku kanadského ministerstva obrany a kapitána Purma vysílá do kurzu pro kapitány v záloze (Primary Reserve Army Operations Course). V kurzu se bude probírat doktrína pozemních sil a plánování na úrovni prapor a brigáda. Kurz začne letos v září a skončí v červenci 2021.
V tomto roce je naplánováno navýšení počtu tabulkových míst Aktivních záloh u Velitelství kybernetických a informačních operací. Armáda tak dá i prostor záložníkům – specialistům. Co se týče věkového průměru, dominují záložníci ve věku mezi 40 a 50 lety, kterých bylo na konci loňského roku bezmála 1300. Poté následují záložníci ve věku 30 – 40 let, kterých je zhruba 950 a mezi dvacátým a třicátým rokem věku je zhruba 750 záložníků. Dokonce se v zálohách najde i pár benjamínků, kterým ještě není 20 let, těch je jen v řádu jednotek. Zaměříme-li se na nejvyšší dosažené vzdělání, pak suverénně dominuje středoškolské vzdělání s maturitou, které má téměř každý druhý záložník. Výuční list má přes 900 příslušníků záloh, následuje vysokoškolské – magisterské vzdělání a na chvostu je bakalářské vzdělání. Souhrnně tak lze říci, že armáda má ve svých řadách vzdělané záložníky.
Svobodník je nejzastoupenější hodností v zálohách, následován je desátníkem, poté četařem. V důstojnických hodnostech je nejvíce poručíků, poté nadporučíků. V hodnostním složení vojáků najdeme i jednoho plukovníka. V loňském roce byla vyplacena motivační odměna 59 záložníkům, v letošním roce zatím 50. Armáda v loňském roce vyplatila finanční podporu zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným podle § 36 a § 38 v hodnotě necelých 26 milionů korun. Co z toho plyne? Záložníci jsou vítanou posilou vojáků z povolání, s ohledem na jejich počet a možné využití nestojí příliš mnoho finančních prostředků a jejich efektivita, s ohledem na zapojení do misí, zahraničních kurzů, ale třeba i v rámci možného zapojení v boji s různými přírodními živly, je vysoká.
Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
s využitím czdefence.cz