Zápis dobrovolníků aneb „Dobráků od kosti“ mezi nováčky

Zápis dobrovolníků aneb „Dobráků od kosti“ mezi nováčky

Ve středu 18. srpna se po delší vynucené covidové pauze uskutečnilo u Vojenské akademie pokračování projektu s Českým národním registrem dárců kostní dřeně (ČNRDD). Tentokrát se nově neodebíral vzorek krve, ale stěr z dutiny ústní.

V rámci letní náborové sezóny ČNRDD po celé republice, současné podmínky umožnily náborovému týmu zavítat opět i do Vyškova, potažmo do kasáren Dědice, kde je právě na základním výcviku bez mála sedm stovek armádních nováčků, záložníků a dobrovolníků. Převážná většina z nich jsou nově přijatí studenti Univerzity obrany, tedy mladí a zdraví lidé, což je velmi důležitý fakt. Vstup do tohoto registru totiž omezuje věk do 35 let a neprodělání žádné závažné nemoci v minulosti.

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Moderní léčebné postupy (chemoterapie, imunoterapie a další) nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, často však jen dočasné. Naději na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života přináší v momentě, když ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce – transplantace kostní dřeně. Aby mohla být transplantace provedena, je třeba pro pacienta najít vhodného dárce dřeně, tedy zcela jedinečnou osobu, jež se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních (tzv. HLA) znaků. Pro pacienta se vždy hledá vhodný dárce nejprve v rodině. Bohužel pro většinu nemocných vhodný dárce mezi příbuznými neexistuje. Poslední nadějí pro těžce nemocného je cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně, a jehož transplantační znaky jsou podobné HLA znakům pacienta. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde. Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat.

„Zvážíte-li vstup do registru dobrovolných dárců, učiníte první, nejdůležitější krok. Třeba nikdy nikdo nebude potřebovat transplantaci s krvinkami vašeho typu. Ale pokud by ji potřeboval, můžete právě vy být jediným člověkem na světě, kdo mu může pomoci v jeho návratu ke zdraví, k životu,“ apeloval na vojenské profesionály i záložníky náčelník Úseku základní přípravy štábní praporčík Pavel Konvalinka, přičemž doplnil, že se se v průběhu pětileté spolupráce našli již mezi nováčky ti, kteří takto pomohli zachránit životy.

A co nyní obnáší takový zápis? „Stačí pár minut. Vyplnit dotazník a souhlasit s výtěrem štětičkou z dutiny ústní. Tímto může každý zájemce splňující podmínky do registru vstoupit,“ vysvětluje koordinátorka projektu Zdenka Wasserbauerová. A kolik se dostavilo hrdinů tentokrát? „ Zájem byl opět vysoký, k zápisu se přihlásilo 288 nováčků,“ kvituje s hrdostí nejen štábní praporčík Konvalinka, ale i náborový tým. Zdravotní podmínky jsou však skutečně přísné, a tak ne všichni se nakonec do registru mohli zapsat.

V registru jsou již stovky účastníků kurzů základní přípravy. Za nejvýznamnější nemateriální pomoc v podobě dlouholeté spolupráce a náborových aktivit mezi nováčky byla letos Vojenská akademie i oceněna ČNRDD a Nadací pro transplantaci kostní dřeně. https://www.vavyskov.cz/content/za-laborator-uspechu-jsme-prevzali-vyzna....


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice

Vydal/a: 
Monika Nováková (30. Srpen 2021)