Je třeba umět bránit vlast, shodují se adepti Aktivní zálohy

Je třeba umět bránit vlast, shodují se adepti Aktivní zálohy

Šestnáct adeptů včetně dvou žen. Tak vypadá letošní první skupina, která se připravuje u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. Je zde i primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, jehož zájem o Aktivní zálohu podnítila bezpečnostní situace v Evropě.

Obrana vlasti, zhoršená bezpečnostní situace v Evropě, ale i zájem o vojenskou profesi je tím hlavním, co šestnáctičlennou skupinu spojuje. V současné fázi se nacházejí v polovině výcviku, další tři týdny mají před sebou. Mrazivé počasí, ledový vítr, ale i adrenalin a nadšení – tak vypadá jejich příprava. Adepti jsou různého věku, rozličného vzdělání a profesí v civilním životě. V Aktivní záloze jsou ovšem všichni na stejné lodi. Táhnou za jeden provaz a vzájemně se podporují a hecují.

„Rozhodl jsem se k tomuto kroku pod vlivem událostí v Evropě, protože mi není lhostejná bezpečnostní situace v naší republice, potažmo v našem městě, a jsem přesvědčen, že základní vojenskou přípravu mohu zúročit i v dalším působení ve funkci primátora,“ uvedl vojín Michal Pobucký. Zároveň si pochvaloval tým, jehož je součástí. „Nejsou zde žádné rozdíly, je lhostejné, kdo má v civilním životě jakou profesi. Táhneme za jeden provaz. Instruktoři jsou profesionálové a i přes náročný výcvik se snažíme vše zvládnout a zdárně přípravu dokončit. Obrana vlasti je nám motivací i cílem,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje i jedna z dvou slečen. „Bylo to mé rozhodnutí, protože si myslím, že je třeba umět bránit vlast, pomáhat při živelních pohromách, či být jinak nápomocna v Armádě ČR. Bezpečnost v Evropě mi není lhostejná a i já chci pomoci,“ uvedla vojínka Lucie Bulisová.


Autor: Michal Voska
Video: J. Kouba
Zdroj: www.army.cz

 

Soubor Video - Je třeba umět bránit vlast.mp4
Vydal/a: 
Monika Nováková (22. Leden 2016)